Трябва да създадем политика на паметта и критично да оценяваме особено комунистическото минало и често пъти негативната роля на Русия в българската история. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" д-р Румена Филипова, председател и съосновател на Институт за глобални анализи.

Тя набеляза няколко стъпки: "Може да се изгради нов музей за комунизма, също така Институт за паметта, който обективно да изследва и да съдържа архивна документация за миналото, защото това са институти, които са създадени отдавна в много други държави от Централна и Източна Европа. И трябва да мислим не на последно място как да се справим с монументалното наследство, именно съветските паметници".

Румена Филипова отбеляза, че се наблюдават притеснителни тенденции по отношение на вижданията на българите, които се засилват по думите й от много преобладаващата проруска дезинформация: "И тук е ролята на стратегическите комуникации и на правителствено ниво трябва да има устойчив отговор на пропагандата, особено от чужди авторитарни държави, която всъщност влияе и на обществените нагласи, но косвено също така и на националната сигурност на страната", обясни председателят на Института за глобални анализи, като изтъкна последния техен доклад "История под прицел“, който се занимава с историческата и образователната политика в България и политиката на паметта и предоставя много решения на сериозни проблеми.

В разговорът с д-р Румена Филипова коментираме още два обзорни доклада, чуйте за тях в аудиофайла, а по-късно четете цялото интервю на текст в секция "Интервюта".