Румен Радев днес на тържественото събитие в Мюнхен, организирано от Европейското патентно ведомство, с което беше отбелязана 50-годишнината от подписването на Европейската патентна конвенция.
В изказването си държавният глава открои успешните модели за икономически растеж и развитие на технологиите, които се градят на защита на иновациите и интелектуалната собственост и създават стимули за последващото им надграждане. Тези модели привличат инвестиции, насърчават бизнеса, създават работни места и ускоряват растежа, подчерта Румен Радев. Президентът припомни и че икономическият принос на Европейската патентна система се измерва чрез почти 50% от БВП на ЕС, както и със създадените над една трета от работните места в съюза.
"Очевидно е, че за да бъде европейската икономика конкурентоспособна в глобален план, трябва да създадем стимули за иновациите и бизнеса“, подчерта президентът. Румен Радев изрази подкрепата си за усилията на Европейското патентно ведомство да изгради приобщаваща и гъвкава система, насочена преимуществено към малките и средни предприятия и учените, така че техните изобретения да могат да бъдат по-видими чрез системата на патентите. "Българските университети, които са в сърцевината на науката и образованието, трябва да бъдат признати като активни и надеждни партньори на Европейското патентно ведомство“, посочи още държавният глава.
Президентът Радев подчерта амбициите на България активно да участва в развитието на Европейската патентна система и единния пазар на технологии и иновации. Тази година в България беше създаден Център за интелектуална собственост и технологичен трансфер в партньорство с Патентното ведомство в България и Европейското патентно ведомство, който има за цел насърчаването на трансфера на технологии и обмена на знание и заздравяването на връзката между науката и бизнеса. Румен Радев открои и признанието, което българските учени получават чрез вписването на техните изобретения в Златната книга на Патентното ведомство по време на годишната церемония, която се провежда в президентската институция.
Като важна стъпка в регионалното сътрудничество в Източна Европа, държавният глава подчерта значението на цифровите технологии и иновациите. В рамките на българското домакинство на инициативата "Три морета“, насочена към повишаването на регионалната транспортна, енергийна и дигитална свързаност, страната ни изведе като приоритет на бъдещето – свързаността в областта на иновациите и научните изследвания. В резултат на инициативата на страната ни беше създаден и иновационен фонд, който да отговори на нарастващата нужда от инвестиции в наука, да намали разходите за изследвания в рамките на отделните държави и да допринесе за промяната на иновационния климат в целия регион.
Държавният глава Румен Радев участва в тържественото събитие в Мюнхен по покана на председателя на Европейското патентно ведомство Антонио Кампиньош. Двамата ще проведат среща, на която ще бъдат обсъдени възможностите за последващо разширяване на партньорството на страната ни с Европейското патентно ведомство в областта на интелектуалната собственост, насочено към укрепване на свързаността между науката, образованието, технологиите и иновациите в България.
Технологичният трансфер, науката и иновациите са от ключово значение за конкурентоспособността и за бъдещето на европейската икономика. Затова както европейските институции, така и държавите членки на ЕС трябва да превърнат изградената на знание икономика в приоритет. Това заяви президентът Румен Радев: Технологичният трансфер, науката и иновациите са от ключово значение за бъдещето на европейската икономика
©