Анализ на АБВ показва системно неизпълнение на производствената и инвестиционната годишни програми на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци“ – ръст на разходите, неизпълнение на годишните планове, удвояване състава на персонала, каза пред медиите председателят на партията Румен Петков, съобщиха от ПП АБВ. При производствената програма се констатира за 10 години спад от 37% като брой крайни опаковки, преработени и кондиционирани радиоактивни отпадъци – от 123 броя през 2010 г., 78 през 2020 г. Практически 2021 и 2022 година са нулеви, като изпълнението на плана е съотв. за 2020 г. – 200 т. скрап и демонтирано оборудване и 547 т. за 2021 г., при планирани 1200 т., обясни Румен Петков. Той отбеляза и системно неизпълнение на мерките, приети с решение на Министерски съвет, на първо място – за изграждане на национално хранилище за погребване на радиоактивни отпадъци (РАО).

"Това може в средносрочна перспектива да ни доведе до неспособност да гарантираме нормалната организация и работа двата реактора в "Козлодуй“. В т.ч. констатираме неизпълнение на стратегията за управление на отработеното ядрено гориво – на радиоактивни отпадъци. Стратегията е приета през 2011 г. и е работеща до 2030 г. и налице е трудно преодолимо забавяне“.

Петков каза още, че основните проекти по единната инфраструктура за управление на радиоактивните отпадъци не се изпълняват, с натрупвано закъснение, в порядъка на 10-15 години, независимо от това обаче разходите са значително увеличени. Налице е и забавяне изграждането на националното хранилище за РАО с 10 г. Той отбеляза, че този ключов въпрос не е тема нито за ресорното министерство, НЕК, енергийния холдинг, както и за Народното събрание.

"С голяма болка трябва да кажем, че извършената партньорска проверка и съответните препоръки към националната стратегия за управление на РАО на Службата за интегрирано разглеждане на радиоактивни отпадъци и управление на отработено гориво, извеждане от експлоатация и възстановяване (ARTEMIS) през 2017 и 2018 година не са изпълнени до днес. За съжаление, голяма част от тези констатирани проблеми са дело на Международната агенция по атомна енергия, която е в състава на ООН“.

Успоредно с неизпълнението на плановете в Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци“ са заети над 1000 души, посочи Петков, като в първоначалния план заетите трябвало да бъдат 500 човека. Така предприятието става най-голямото в Европа по брой заети лица в него. Видимо нарастват и разходите на предприятието – от 20 млн. през 2010 г., на 80 млн. 2020 г., като основната част са за заплати, амортизация и "външни услуги“.

"В периода 2010-2021 г. срещу разходвани над 800 млн., всички РАО продължават да се съхраняват на две временни площадки – в Козлодуй и в Нови хан. Проектът за извеждане от експлоатация на 1 и 4 блок на "Козлодуй“ е изпълнен едва до демонтаж на машинни зали 1 и 2 и не е изградена единната инфраструктура за управление на РАО. По тези въпроси АБВ ще отправи питане към ресорния министър.