Целта на кампанията "Написах ти писмо“ е да накара хората да се замислят, когато се качат в своя автомобил, и да спазват правилата за движение. Има твърде много хора, убити от автомобилите. Това каза Румен Иванов – Senior Copywriter в guts & brains DDB в предаването "Един неделен ден по шосето“ на Радио "Фокус“.

Поведението на водачите на пътя не се променя бързо, отбеляза той. Заради чувството на безнаказаност и липса на контрол много от нарушенията се повтарят.

"Решихме да се свържем с близки на хора, които са били убити от безразсъдни шофьори, и да връчим техни обръщения към близките, които са загубили. Хората трябва наистина да помислят, че не са сами. Те са участници от движението и са обградени от един тон метал, който се движи с определена скорост, но много от участниците не са“, обясни Румен Иванов.

Лошото качеството на пътищата, лесното вземане на книжка, усещането за превъзходство и неоценяването на личния ни живот са основните причини за високия процент на пътнотранспортни произшествия у нас. "Забраните винаги има начин да се заобиколят. Събираемостта трябва да се увеличи, но трябва да има и нещо друго – човек не трябва да смята, че може да си откупи това, че е карал безразсъдно, и с това да се приключи“, смята Иванов.

Николина Петкова е част от кампанията "Написах ти писмо“. Тя е майка на Филип Арсов, който загуби живота си миналата година на пешеходна пътека в столицата.

Кампанията "Написах ти писмо“ по думите й е начин да се обърнем към разума. Тя не е насочена само към виновните шофьори, а към обществото като цяло, подчерта тя.

"Това общество трябва да бъде непримиримо към тези водачи, които пият алкохол, дрогират се и натискат педала докрай. Плащането на глобата явно не е достатъчно за много от хората, и то точно за тези, които един път, втори път, много често и трети път нарушават правилата за движение. Тези нарушения много често костват човешки животи на деца, млади хора, които имат мечти, искат да живеят и осъществяват тези мечти. Надяваме се чрез тези писма, закачени до глобите, тези нарушители да се замислят какво причиняват“, каза Николина Петкова.

Тя посочи, че глобите и наказанията за нарушителите просто не достигат до тях или не достигат навреме. "От там идва чувството за безнаказаност и от мисленето, че ще се "оправим“ с един или друг“, посочи Петкова.

Мярката на убиеца на Филип е променена от задържане под стража под домашен арест до момента, в който чуе присъдата си. "Надявам се поне малко да е разбрал каква мъка причини, как прекъсна живота на едно прекрасно дете, дете с бъдеще, дете с мечти. Промени живота на семейството му, на приятелите му завинаги“, допълни майката на убитото момче.

Тя призова към отговорност на участниците в движението. "Не бъдете безучастни, защото можем да променим всичко това. Можем, ако не да спрем, то поне драстично да намалим тази война по пътищата и тези трагедии, които ни съпътстват ежедневно“, призова Николина Петкова.