Румен Гълъбинов: Цифровото евро може да стане факт в рамките на настоящия ЕП
© Фокус
Той подчерта, че в случая водеща роля за регулацията ще бъде на Европейската централна банка (ЕЦБ).
"Всички страни-членки на Еврозоната и съответно техните Централни банки ще носят отговорност за регулацията в отделните държави. Дигиталното евро се гарантира от ЕЦБ. Дигиталното евро като блокчейн технология прилича на криптовалутите, но не е същото, защото там няма централни банки при криптовалутите, които да регулират тяхното развитие, докато тук в случая е ясно кой стои зад всичко това", обърна внимание икономистът.
По думите на Румен Гълъбинов цифровото (дигитално) евро е вид възможност за обмяна и арбитражи между дигиталното евро и различни криптовалути и с фиатните пари: "Предполага се, че дигиталното евро ще има добра защита на личните данни на хората, а също така срещу измами и кражба на идентичност, или плащане от трето лице, използвайки идентичността на някой друг", коменита още икономистът.
Той изрази увереност чрез дигиталното евро да намалят случаите, свързани с пране на пари и добави, че това е предимство и от гледна точка намаляване на разходите за поддържане на паричното обръщение в Еврозоната.
"По-добър контрол на входящи и изходящи плащания, проследимост на транзакциите. Блокчейн технологията позволява това да остава винаги следа при подобна транзакции за разлика от други, които и към момента имаме", добави още Гълъбинов.