Грънчарството е занаят, който създава изкуство. От глина можеш да правиш както традиционни изделия, така и да интерпретираш и да откриваш нови хоризонти и да правиш както огромни делви, така и малки нещица, като бижута или декоративни предмети. Това каза в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ майсторът грънчар Румен Георгиев.

"Нашият занаят е колкото занаят, толкова и игра – ти буквално играеш с глината, което дава възможност на човек да се отпусне и да релаксира. Ако човек е ядосан или негативен, глината отмива това нещо, тя го пречиства и човекът влиза в едни спокойни ритми.“

Интересът му към глината започва обучението му в Национално училище за приложни изкуства "Професор Венко Колев“ в град Троян – едно училище с над 100-годишна история, от което са излезли много занаятчии, занимаващи се керамика, грънчарство или дейности, свързани с изобразително изкуство. "Аз избрах грънчарството, което гарнирах с керамика и художествена керамика,“ разказа той.

Троянският край е много богат на червена глина, като всички села и махали си имат установени кариери, от които още в миналото са добивали глина, а някои от имената на кариерите са емблематични за района. В България има голямо разнообразие от видове глина, като каолинови, бели, огнеупорни, има внос на глини и от Италия и Испания и т.н. "Изведнъж избуя едно богатство от материали, с които човек може да си прави нови открития, да покорява нови хоризонти, защото новите глини дават наистина нова визия, нови предизвикателства.“

По думите му грънчарството е занаят, който дава възможност за развитие на младите хора – има хора, които да предадат занаята, има училища, което да ги подготвя. Големи възможности предлагат и различни фестивали, изложения и панаири, като Джаз & Арт фестивал Орешак, на които може да се показва и излага продукцията.

"Това са местата, на които се срещаме с публиката. Така ставаме популярни и така създаваме контакти. Разказвам на хората що е то глина, какво представлява, как се подхожда към нея, какви възможности има, какви неща се правят от нея – това е един дълъг разказ с показване,“ каза той и добави, че интересното е, че грънчарството не само не отмира като занаят, но според него набира и скорост и много хора се интересуват от него.