В момента е най-важно да се борим за влизането ни в Шенген. Това заяви народният представител Росен Желязков в Благоевград по време на честванията по повод 112-годишнина от освобождението на Пиринска Македония, предаде репортер на "Фокус"

Бившият председател на парламента коментира и решението на Съда на Европейския съюз, който през вчерашния ден се произнесе, отменяйки спорната разпоредба от пакeта "Мобилност", която задължаваше шофьорите на камиони да се завръщат в държавите си на всеки 8 седмици. 

"Още, когато България, като част от групата на единомислещите към онзи момент, реши да заведе дело пред съда в Люксембург, ние бяхме убедени в този резултат. Затова и нямахме колебание да заведем това дело, независимо от усилията и времето, което всъщност не е никак малко.

От една страна сме удовлетворени, че една несправедливост беше оценена като такава от съда. От друга страна все пак показва, че защитните механизми в ЕС работят. Независимо от усилята на тогавашния състав на комисията, независимо от усилията на големите държави и тежката конкуренция в сектора", заяви  Желязков. 

Той коментира обаче, че транспортният сектор все пак има множество проблеми и се нуждае от алтернативни решения: "Справедливостта винаги възтържествува, въпросът е кога. За нас е малко късно, защото бранша страда от други проблеми, имаше щети, наруши се неговата конкурентноспособност, а и структурата на икономиката се променя в Европа и ние трябва да търсим други решения".

"Най-важното в момента е не просто "да лежим" на усещането си, че сме спечелили една битка, а да се борим усилено другата несправедливост, а именно пълноправното ни членство в Шенген да бъде преодоляно", каза още той.

Попитан кога страната може да очаква да бъде приета и по суша в шенгенското пространство, той отговори: "Надявам се, до края на годината". 

Евродепутатът Андрей Новаков пък обясни какво следва след решението на Европейския съд: "Съдът незабавно отмени разпоредбата за връщане на превозното средство и не подлежи на обжалване, така че тази тема е приключила. Допълнително внесе яснота - какво всъщност ни казва този регламент и за връщането на водача, а именно: работодателят е длъжен да организира и да направи възможно връщането на шофьора, ако той иска и може да направи свободен избор, относно това къде иска да прекара своята почивка. Това лично аз намирам като изключително положителна развръзка".

"Това са свободни хора, които могат да прекарват свободното си време, където пожелаят и ако решат да се прибират в България, то тогава работодателят да им осигури тази възможност", поясни той.