Родни производители казаха защо ядем скъпи плодове и зеленчуци, а те са принудени да продават продукцията си почти на загуба
©
Пред една от сергиите за плодове и зеленчуци все по-малко хора пазаруват. Търговците в Благоевград, както и тези в Петричкия край, който е добре известен с производството на плодове и зеленчуци, все по рядко използват борсите, за да продават стоката си. Борсата до петричкото село Кърналово вече изглежда доста пуста, в сравнение с преди 5 или 10 години. Това търговците си обясняват с на първо място - с липсата на бизнесите като ресторанти, които пазаруват от борсите и на второ - с това, че няма млади хора в Югозападна България, които да консумират продукцията или да са заети с производството, тъй като заминават да работят в столицата или в чужбина.
Много от търговците смятат, че както хората за дома и трапезата си, така и голяма част от бизнеса пазаруват от големите търговски вериги, които често са прекупвачи и това повишава цената. От обществената телевизия са направили проучване и проследявате цената на сезонните зеленчуци, която оказва се, че на зелената салата започва от 10 стотинки по борсите и директно от производителите и стига до 1 лев, дори и повече по големите вериги. Голямата печалба на веригите и прекупвачите пък отказва все повече земеделците от отглеждането на родни плодове и зеленчуци.
Все повече земеделци от Петричкия район се отказват от производството на зеленчуци. Причината е, че много често едва покриват разходите си.
Райко Динев - земеделски производител: "Като всеки път, високи цени и на разсад, и на торове и това вдига цената."
За да не изхвърлят продукцията си, я продават за по-малко отколкото струва.
Зоя - земеделски производител: "Търговията в момента е много зле, цените са под всякаква критика - ето 10 салатки за 2 лева, обаче няма кой да купува. Стока има в изобилие, купувачите ги няма, търговците ги няма, младежта я няма и от там идва проблема. Кромид, виж по 30-40 стотинки, перфектен кромид, даже и на 20 има..., репи, ето цял чувал за 2 лева."
Александър - земеделски производител: "Не може да си пласираме стоката, няма продаване, всеки ден изхвърляме, всеки ден..."
Причината за това, че производителите не изкарват достатъчно, е че все по-малко са и бизнесите, които пазаруват от борсата. Основните клиенти пазаруват на дребно за вкъщи.
Зоя - земеделски производител: "Може би понякога сключват споразумения там по места по селата, директно, без да идват тук, но тука ги няма."
Най-голяма е печалбата за прекупвачите, защото разликата в цените на едро и дребно са много големи, - зелената салата тук струва по 20 стотинки, понякога търговците я дават и за по 10 стотинки, а в магазините често струва от 50 стотинки, дори до 1 лев за брой.
Райко Динев - земеделски производител: "Прекупвачите честно казано най-добре от всичките, както го мислим така е един работи, друг печели".
Вече на пазара са и първите оранжерийни краставици, които все още струват средно по 4,50 лева за килограм. Търговците очакват скоро цената им да падне.