Роботите вече могат да симулират сън благодарение на задачите, които сме им поставяли. За това разказа футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова.

Тя разказа за робота Амека, чийто създател е Уил Джаксън от Engineered Arts и който се обучава от ChatGPT 3 на OpenAI. "Неговият създател изрично казва, че той не е разумен и че човешките му способности са илюзия, но самият хуманоиден робот симулира сънища, за да се учи по-добре от тях, т.е. да изгражда някакви сценарии, които са извън неговото битие", обясни доц. Тодорова.

Роботът казва, че най-тъжният ден в живота й ще бъде, когато осъзнае, че никога няма да изпита чувството на истинската любов. В този контекст футурологът постави въпроса дали емоциите могат да бъдат научени и дали ще можем да различаваме симулираната от истинска емоция.

"Емоциите и чувствата не могат да се сведат само до периферната нервна система и реакция на невроните. Това е нещо ирационално и свързано с човешката душа. Симулацията може да бъде сведена до някакъв вид самозаблуда, на която самите роботи и изкуствен интелект да се самообучават, така, че да се получи това, което ние наричаме подравняване с нас. Ние често говорим за ценностно подравняване, но явно ще има необходимост и от емоционално такова", коментира още доц. Тодорова.