Ричард Алибегов: Ресторантьорският бранш ще носи отговорност за дупката в бюджета от 18 милиарда лева
© Фокус
Той припомни мерките, предприети от държавата по време на COVID пандемията, които се отразиха най-силно именно върху ресторантьорския бранш. "Трябваше да затворим всички заведения, за да спасим държавата. Поехме и трябваше да носим тази отговорност“, коментира Алибегов.
Той подчерта, че единствената мярка, обявена от Министерство на финансите за затваряне на дупката в бюджета, е връщането на ДДС за сектора на 20%. "По неведоми пътища са сметнали, че ако се върне ДДС ставката, тогава в държавата биха влезли 400 милиона лева. Това е мярката за справяне с 18-те милиарда. Те си представят, че най-вероятно всичко ще се запази – изсветляването, което постигнахме с браншовите организации, цените няма да се вдигнат, няма да има отлив от заведенията, оборотите дори ще се вдигнат и Финансовото министерство ще получи повече пари в хазната. Нищо от това няма да се случи“, категоричен бе Алибегов.
Статистиката показва, че за последните три години ресторантьорският бранш е внесъл повече преки и косвени данъци в хазната, отколкото през 2019 и 2020 г., когато ДДС ставката беше 20%, посочи председателят на БАЗ. "Т.е. оказва се, че намаляването на ДДС ставката не е ощетило бюджета. Напротив – помага да се събират повече пари, дисциплинира бизнеса, изсветлява сектора. През последните две години туристическият бранш е с най-голям ръст на работни заплати в България. За това се ползва и тази разлика в ДДС – за реклама, за конкурентоспособност и за заплати за персонал“, обясни Ричард Алибегов.
По думите му разговорите за връщането на 20-процентната ставка в ресторантьорския бранш и хлебопроизводството целят отклоняване на общественото вниманието от същинския проблем.
"А той е, че некадърни политици четири години изхарчиха парите на държавата. Знайни и незнайни политици се упражняваха върху нашия бюджет, взеха се заеми за щяло и за нещяло и сега бизнесът трябва да плати тази цена. Няма да я платим тази цена, ние не сме теглили тези заеми. Тези избори през три-четири месеца накараха партиите да се държат популистки, всеки да обещава нещо – нереално вдигане на пенсиите, нереално вдигане на работните заплати. Всичко това трябва да се случи, но не с такива темпове, защото икономиката няма как да навакса“, заяви Алибегов.