Ричард Алибегов, БАЗ: Опитаха се да ни внушат, че бежанците ще могат да решат проблема с работната ръка в България
© Фейсбук страница на Българска
"Ние, като бранш, бяхме готови да наемем украински граждани, да ги настаним. Оказа се обаче, че за да може един украински гражданин да работи в България той трябва да подаде статут за постоянно пребиваващ, т.е. трябва да иска да остане тук. От всички влезли в България – 20 или 30 хиляди украинци, само 80 са подали за такъв статут. Всички други искат за Западна Европа“, обясни той.
"Разбираме ситуацията на бежанците и тези 40 лв., които им се дават, но в същия момент се казва, че за бизнеса и служителите няма никакви пари и няма помощ, хората изнемогват“, каза още Алибегов.
По думите му държавата не предприема никакви мерки за алтернативен туризъм, както са направили гърците съвместно с Америка.
"Бизнесът е оставен да се оправя сам. Провали ли се летният сезон, това ще доведе до фалити, сътресения в държавата и липса на пари в бюджета, тъй като знаете, ч на 13.5 % е БВП, който произвежда туризмът. В никакъв случай няма да можем да го стигнем тази година“, коментира Алибегов.
Според него малкият и среден бизнес не е в дневния ред на властта.
По думите му зеленият сертификат отдавна е отпаднал в съзнанието на хората.
"Последните две години бяха много трудни за хотелиерския и ресторантьорския бранш. Аз мисля, че зеленият сертификат отпадна в главите на хората отпадна доста отдавна. Отпадна в момента, в който държавата започна да се колебае къде да го прилага и къде – не. Ние не можахме да приложим този зелен сертификат, както го приложи Европа, на нито един етап. Видяхте и дискусиите в парламента и в Министерски съвет това не се случи. Последствията от COVID остават. В последната една година от служебния кабинет и момента, в който е избрано това правителство, бизнесът не е получил абсолютно никаква проблема – нито хотелиерския, нито ресторантьорския бранш. Подкрепата, която се получава за тока, е за всички бизнеси, но тя е крайно недостатъчна, защото цените са огромни. Ще ви дам пример със заведени от 200 кв. м. За януари сметката му беше 15 000 лв., а компенсацията му 3 000 лв. 12 000 лв. е реалната сметка, която заведението трябва да плати. Допреди това поскъпване на тока сметката на въпросния обект е между 5 и 6 хиляди лв. Въпреки компенсациите, бизнесът трябва да плаща двойни сметки“, обясни Алибегов.
"Има много заведения и хотели, които са фалирали. Покрай тях фалираха и много доставчици, тъй като не можаха да си съберат парите. Това е верижна реакция. Масово хората бягат от този бранш, избягват да работят в него, тъй като се оказа крайно несигурен св последните 2 години. Ние имаме проблем с кадрите“, коментира Ричард Алибегов.
Габриела ГАНЕВА
Пълния текст на интервюто четете по-късно в раздел "Мнение"