Рибарски: На "Лукойл" се дава конкурентно предимство с дерогацията да се защити интереса на държавата през данъчни мерки
©
"Това беше и целта от самото начало на правителството - законодателните промени. И виждаме, че се продължава в същата линия. Много неща се изприказваха и по дерогацията, и от експерти, но ние твърдяхме, че има реален риск от сътресение на доставките на суров нефт. И се радваме, че днес се стига до тази развръзка, която ще наблегне на това да се събират данъците от "Лукойл". Данъците са си дължими, по ясни разпоредби и регламенти, разписани са от законите и следим това да не се променят и да си бъдат издължени в срок. Тези данъци отиват и в хазната, така че те са част от всички разчети по бюджета, който също ще бъде гласуван скоро.", обърна внимание Рибарски.
По думите му логистиката около смяната на доставките на суров петрол касаят и самата технология по преработка на петрола: "Това са основните ни опасения, в единия случай суровината идва за около една седмица или по-малко от седмица, в другия случай може да отнеме и месец. И това в сегашната ситуация, виждате, че когато избухна и войната в Израел, също основните коментари бяха дали ще бъдат засегнати и доставките на петрол. Така, че целият свят в момента се стреми към осигуряване на доставките.
Енергийната сигурност е на първо място, когато разглеждаме този въпрос. И спецификата е, че в момента доставките се осъществяват в акваторията през Черно море. Именно това за нас е основно опасение, че ако бъдат нарушени доставките може да се стигне до сътресение на пазара на горива. Това е в основата на отстояваната позиция към момента. И виждаме, че за в бъдеще фокусът ще е към това да бъдат отстоявани и събирани данъците от дейността на а "Лукойл" в България, която според дерогацията, вече всичко ще се отчита в България", коментира още зам.-председателят на Комисията по енергетика.