Рибарите са притеснени
© bTV
Георги Димов-Чикагото е дългогодишен рибар. Казва, че тази година е по-слаба за рибарите поради няколко причини. Една от тях е промяната на миграционните пътища на рибата в Черно море.
"Имаше преди десетина дни паламуд. Другата риба, която искаме да хващаме, е леферът, който засега се появява в единични екземпляри. Може да се каже, че рибата намаля. Още водата е 20-21 градуса и голяма част от пасажите вече са отишли към Босфора и Дарданели и там местата са по-тесни, рибата е концентрирана и съседите рибари от Турция хващат големи количества“, казва той пред bTV.
Семейство Николови всяка сутрин хвърлят въдици, за да си осигурят прехраната.
"Хващаме зарган малко, доволни сме. Миналата година повече бяха и сафрид хващахме, нормален, не граца, но всяка година е различно. Сега е средна работа, сигурно защото беше топло лято и сега водата е много топла“, смята Людмила Николова.
По морето целогодишно рибата остава една от предпочитаните храни. На най-големия рибен пазар в Бургас има изобилие от видове. Търговци обясняват, че въпреки по-малките количества улов цените са същите като миналата година.
"Съвсем нормални цени - паламуд 8 лв., зарган – 13 до 15 лева също, защото няма количества, меджид 6-7 лева, попче 6-7 лева, сафридът също е на 6-7 лева, паламудът е на много добра цена, рибите са вече килограмови. По това време да се запасят, да имат за зимата за сушене“, казва Надя Келер.
Според клиентите цените на морските риби са повече от приемливи.
"Хубави са цените, знаеш ли, ако отидеш да хванеш риба, колко пари даваш. Не са скъпи, 14 лева как ще е скъпо. Зарганчето си го пържим лекичко, много хубаво става“, казва Димитър.
"Купих меджид, казаха че е хубава риба. Нормални цени, 7 лева, то е без пари“, смята Маргарита.
Най-високи остават цените на лефера 35 лева за килограм и на морската лястовица, която се продава на 20 лева килограма и се среща рядко.