Ревматолог: В острия период на това заболяване трябва да се спрат алкохолът и месото. Първите симптоми са зачервяване и оток на палеца на крака
©
"Има някои специфики при лечението на подаграта и колкото по-навреме се потърси лекарска помощ, толкова по-рано и по-бързо ще бъде овладяна ставната криза. От друга страна, тъй като невинаги подагрозната криза е с типичната клинична картина, е важно да диагностицира дали става въпрос за подагра или за друга форма на възпалителна артропатия".
"В 90% от случаите има висока стойност на пикочна киселина в кръвта, както и типичното провокиране на ставната криза от грешка в диетата – при по-обилна консумация на бира, субпродукти и червено месо. Подагрозната криза може да се провокира също от стегнати обувки или от локална травма", коментира лекарят.
"Терапията е специфична и се назначава от ревматолог. Пръвоначалните усилия са в насока лечение и овладяване на острия период – болката и отока. На вторият етап от лечението започва прием на лекарства, които намаляват образуването на пикочна киселина или стимулират нейното отделяне", допълни тя пред zdrave.to.
Има ли дефинитивно излекуване на подагра?
"Отговорът не е еднозначен. Възможно е кризата никога да не се повтори, но е възможно да се развие хронично заболяване с различна честота на кризите. Макар и рядко, когато се започне лечение за намаляване на нивото на пикочната киселина, се повокират вторични подагрозни кризи. Затова казвам, че подходът е индивидуален и процесът на излекуване трябва да се следи от ревматолог, за да се избегне хронифициране на заболяването", сподели д-р Радикова.
"Важно е да се знае, че ако пациентът приема лекарства, понижаващи нивото на пикочната киселина в кръвта, те трябва да бъдат спрени по време на кризата. Трябва да се започне диета без месо и алкохол, особено в острия период. Обикновено в рамките на 4 до 7 дни кризата се овладява. Основно място в лечение на подагрозната криза има прилагането на студени компреси с лед и прием на нестероидно противовъзпалително средство", каза специалистът.