В една Конституция промени могат да се залагат само, ако те са в контекста на по-силното, по-доброто, по-ефективното изпълнение на принципите на самия основен закон. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Ренета Инджова, служебен министър-председател в 84-то правителство. "Една конституция, ако е самоучредена, тя предполага промяна, ама ние не сме се учредили още, защото аз досега не съм разбрала как българското общество е функционирало добре или зле по отношение на това, че има конституция от 1991 г. насам. Както не е направено нито сравнение с предишната Живковската, нито с предишната Димитровската и т.н. Онова, което представлява княжеската, първата, Фердинандовата, тя е белгийски вариант и ние нея можем да я наречем дарена конституция. В дарените конституции не се предвижда финализация, каквато ние сега тук се опитваме да направим. Те въобще нашите конституции само се конструират, а варианта, ако трябва да бъдат преустановени, не е предвиден. Ние се развиваме само в нови работи, стари работи", каза Инджова.

По думите на Инджова, промяна на конституцията е обоснована и търсена в "контекста на удължаване на модела на краденето".

"Значи, трябва да се направят такива добавки, които да направят по-свободна цялата рамка, защото Конституцията не е подзакон, а е принципна рамка. Да я направят рамката по-широка, по-хлабава, да може вътре да влизат работи като например, национален празник, да влизат работи като права. Е, сега като гледате, че там с 400-те шева, ще сложим едни такива права против говоренето, омразата, и то ще е за говорене, а не за действие. За действие ние регламенти не правим, ние сме общество, което не прилага закона си. Така че това, което искам да кажа, ние досега не сме я прилагали тази конституция, за да разберем има ли нужда от промяна или не. Но ако чрез нея ще се направи така, че една политическа сила, която досега, чрез дълбоките си механизми влияеше върху нашия живот и въпреки това, винаги присъстваше в него, сега демонстративно и явно и като предлолжител на конституция ще вземе своето. Аз смятам обаче, че по-престижно беше да се смята, че една политическа сили упражнява невидимо влияние, отколкото да прави тази провокация, да иска да определя конституционните основания на българското общество. Не, че в Европа не е тази тенденцията, не е този талвега, не е вълната на която се движат всичките процеси, а и всичките тегоби на Европейския съюз", добави Инджова, като поясни, че има предвид ДПС.

Тя лично смята, че задкулисието е било по-добро за тази партия, отколкото директното излизане на сцената. 

Цоня СЪБЧЕВА