Ремина Алексиева: Либерализацията на електроенергийния пазар е поредната гореща топка, с елемент на политическа игра
©
По думите й е важно Законът за енергетиката да бъде приет по начин, по който да бъде ефективен, така че потребителите да бъдат максимално подкрепени в прехода към свободен електроенергиен пазар и този преход да е максимално плавен.
"От гледна точка на сроковете, които трябва да изпълним по Плана за възстановяване и устойчивост, да бъде прехвърлен следващия транш от средства, това е наистина ключов въпрос и е вероятно той да окаже много голямо влияние за това дали текстът ще бъде приет в сегашния му вид. Защото наистина този втори транш, който вече е забавен, касае изключително много ключови реформи и проекти, които следва да тръгнат в следващите няколко месеца", обърна внимание Алексиева.
Според нея либерализацията ще е на дневен ред още дълго време: "Дали ще е предизборно претупана, по-скоро не бих казала. И тепърва в следващите седмици вярвам, че това ще се разисква отново, тъй като наистина има много механизми по самите текстове и процедури, които следва да бъдат изяснявани. Но дори законът да се приеме и в този си вид, с цел хващането на някои срокове, темата ще си стои на дневен ред и гражданското общество и експертите следят, бих казала много будно дали това се случва по адекватен начин. В момента в предложените текстове, които бяха приети, нашето мнение е, че предложените разпоредби далеч няма да са ефективни за постигането на целите".
На въпрос, свързан с това дали е правилна сегментация на потребителите, които биват извеждани от регулирания на свободния пазар, Ремина Алексиева отговори:
"Ако пазарът на едро се либерализира от догодина, ние ще имаме едно производство и търгуване на електроенергия на свободен пазар, при определяне на цените на пазарен принцип. Същевременно обаче, ние имаме регулиран пазара, който до 2026 г. ще остане за битовите потребители. И тук се появява една яма, защото има едни огромни разлики в сумите, които ще трябва да бъдат покрити, в случая от фонд “Сигурност" на електроенергийната система, в който всъщност част от нашите данъци отиват за него.
Той ще трябва да покрива тази разлика между цената на свободен пазар и цената, която се поставя за битовите потребители на регулиран пазар. И в случая ние смятаме, че това е неефективно, защото ще доведе до облагодетелстване на търговците и същевременно няма да работим за това битовите потребители да са достатъчно подготвени. С цел да ги запазим по-дълго от един отложен преход, по-скоро ще им навредим в дългосрочен план.
Защото тези пари няма да отидат там, където има най-много нужда, а именно да се справим с енергийната бедност и с това, да подготвим потребителите, в зависимост от техните доходи, изобщо енергийни нужди, наистина да могат да покриват сметките си", обясни експертът.