Пътната безопасност е нещо много важно за живота на хората, на всички ние, които в забързаното ежедневие предпочитаме да използваме колите си, за да стигнем по-бързо от точка а до точка б.  Затова пътищата, колите ни и инфраструктурата трябва да бъдат на достатъчно високо ниво, за да се чувстваме в безопасност в тези забързани дни. Това каза ректорът на УАСГ доц. Гичка Кутова в предаването "Визия нула".

Като представител на академичната общност доц. Кутова е на мнение, че за намаляване на жертвите при пътнотранспортни произшествия трябва да се ангажирани хора от различни нива, като всичко започва от самото обучение. "Университетът ни има транспортен факултет, в който има такава катедра, която е за пътища и се занимава с пътна безопасност. Това е първата брънка от веригата - добре обучените специалисти, които да могат да гарантират и да осигуряват това, което е необходимо като знание, като първи стъпки в постигането на пътната безопасност. Те са обучават, за да станат бъдещите експерти, които да работят в областта на пътната безопасност, независимо на коя част от процеса, който гарантира пътната безопасност нали те могат да дадат своя принос", заяви тя.

"Много пъти съм изпадала в ситуация, където да бъда застрашена от някой водач, който не спазва правилата. Това, което обаче в годините ми прави впечатление, че сякаш на такива действия са склонни повече по-младите хора. Може би законодателно трябва да се вземат някакви мерки в това отношение. Още когато се кандидатства за взимане на книжка, да се върнат някои изпити като психическите тестове, които имаше едно време. Аз самата съм държала такъв и не само да се изискват определени компетенции като полигона, като някаква концепция, която помага при разни маневри в пътното движение. Да има по-голяма критичност и по-строг подбор тогава, когато се дават самите свидетелства за управление на МПС. Това е в частта човешкия фактор , който безспорно е един от трите важни фактори в проблемите на пътната безопасност, наред с колите и със самата пътна инфраструктура", коментира още тя.

По думите й най-честите нарушения са превишена скорост, засичане на пътя и неправилно паркиране.

Според Кутова най-важен е човешкият живот, така че да намали скоростта, за да спасиш живот. "Младите хора каквото и да им кажем, те го носят вътре със себе си от темперамента на младостта. Затова трябва да им помогнем с някакви други регулаторни механизми да се замислят върху някои неща и да бъдат ограничавани по някакъв начин", добави ректорът.

Повече можете да видите във видеото.