Страната ни е положила огромни усилия по отношение на реформите в съдебната система, Конституцията и контрола над главния прокурор. Това стана ясно от думите на еврокомисаря по правосъдие Дидие Рейндерс, който е на визита у нас и даде съвместен брифинг с премиера Николай Денков в МС.

"Това са много важни неща, но също и борбата с корупцията, тя също трябва да бъде във фокуса на вниманието и да има действаща комисия срещу корупцията. Разбира се, ще отнеме време, докато се въведат тези реформи, но по-важното е да се работи", добави той.

Рейндерс също така насърчи българските власти да продължат по пътя на реформите, но подчерта, че борбата с корупцията не бива да се изключва от фокуса на вниманието.

По думите на правосъдния еврокомисар утвърждаването на върховенството на закона е изключително наложителен процес не само за страна ни, но и за останалите държави-членки в ЕС.

"Благодарение на премиера, виждам, че България върви по този път - ще предостави подкрепа на бежанците, виждаме, че има такъв проблем, който възниква, а също така и военнопрестъпниците трябва да бъдат изправени пред съда. Трябва да се проведат различни разследвания на различно ниво. Що се отнася до компенсациите и заплащането на щетите в резултат на агресията към Украйна - трябва да имаме ясна представа за тях в Съвета на Европа и ограниченията, които могат да се въведат срещу Русия. Трябва да има разследвания, които са свързани с военните престъпления, това ще бъде следващата стъпка. Ще обсъдя темата и с министъра на правосъдието", каза още Рейндерс.

"Имахме среща с комисаря по правосъдие, в която обсъдихме напредъка на България в последните месеци по осъществяване на реформите в правосъдието, промените в конституцията и антикорупционната комисия, и също така с правата и контрола върху главния прокурор. От друга страна обсъждахме  и това, което предстои - как тези промени в Конституцията и в законите трябва да бъдат въведени в реалния живот, така че да не повторим грешки. Знаем от минали опити за реформи - например, специализирания съд, който не изпълни очакванията, които бяха заложени, и трябваше да бъде закрит", каза Денков.

По думите на Денков дискусията е била много конструктивна. Практически сме на едни и същи позиции - изключително важно е темпото да не се забавя в следващите седмици и месеци да бъдат избрани съставите, както на антикорупционната комисия, така и на съдебните и прокурорски съвети. И те да бъдат запълнени с хора, които имат необходимите експертни и морални качества, и да могат да реформират системата в посока, която очакваме всички - а именно съдебната система да бъде независима, а системата на прокуратурата със следствието и службите в МВР да могат да проверят всяко обвинение, да съберат доказателства, да ги предадат в съда и да има присъди. Това е задачата", каза минстър-председателят.