Разпознават се трудно: Над 65% от българките между 45 и 55 г. страдат от сърдечносъдови заболявания
© БНТ
Според български медици при повечето дами симптомите на инфаркт и инсулт се разпознават трудно. Сърдечносъдовите проблеми при дамите са във фокуса на инициативата "Облечи се в червено в подкрепа на жените", в която за трета година с различни събития се включва и България.
Славка Димова разбрала случайно, че има сериозен проблем със сърцето. Отишла на профилактичен преглед по настояване на съпруга й.
"По принцип съм доста енергичен човек. Много говоря, обичам много да се движа и по никакъв начин нищо не ми е дало повод или причина да чувствам, че имам сериозен здравословен проблем, камо ли сърдечен", казва Димова пред обществената телевизия.
Славка е с увредена клапа - състояние, което може да причини внезапна сърдечна смърт.
"Когато отидох за първи път при доктора в Стара Загора ми каза, че не вдигам високо кръвно и това по някакъв начин е успяло да ме предпази", обясни жената.
Сърдечносъдовите заболявания засягат повече жени между 45 и 55-годишна възраст, но при голяма част от тях се разпознават по-трудно.
"Това, което се среща при мъжете като остра болка в сърдечната област не винаги се свързва с остър коронарен инцидент при жената. Но един задух едно чувство на стягане в гърдите може да бъде причина за остър коронарен синдром", посочи доц. Красимира Христова - председател на Българска асоциация по сърдечносъдова образна диагностика.
Тежка бременност, затлъстяване, ранна менопауза, артрит - всичко това са метаболитни промени, които се отразяват негативно на сърдечното здраве на жените.
Ние съветваме като кардиолози: при една усложнена бременност, задължително първата година да се посети кардиолог. Следващите 5 години задължително пак трябва да се мине на профилактичен преглед. Целта ни е именно и да профилактираме рано започването на промените, които биха могли да се открият в сърдечносъдовото здраве при жената", каза доц. Красимира Христова.
В България над 65% от жените между 45 и 55 години страдат от сърдечносъдови заболявания, в света делът им е около 58%. Разбираме късно за тях.
"Липсата на здравна култура, закъснялото отиване на специалист" коментира доц. Красимира Христова.
"Ние по принцип българите сме много безотговорни по отношение на здравето си и чакаме да се случи нещо наистина много сериозно", добави Славка Димова.
В рамите на инициативата "Облечи се в червено в пдокрепа на жените" на 8 и 9 март София е домакин на първата национална конференция по кардиометаболизъм.