Учредяването на политическа партия "Продължаваме промяната“.
Беновска поздрави Аталай и каза, че трябва да дойде и студиото, за да си получи тениската Harvard low, още повече, че тя вече е в унисон и с вчерашното събитие – създаване на ПП "Продължаваме промяната“. Рамадан Аталай отвърна: "Успех им желая! Дано това, което последно направиха, да има прогрес, да има успех! Защото с всичко дотук, с което се захванат, нищо не успяха да докарат докрай!“.
Предложението на ДПС за допълнителни отчисления от печалбите на ВЕИ-тата, АЕЦ и ВЕЦ.
"Защо ДПС и лично Вие предлагате такси за ВЕИ, АЕЦ и ВЕЦ? Обвиняват ви, че защитавате корпоративни интереси и рушите други корпоративни интереси?“, попита Беновска. Рамадан Аталай отговори, че тези обвинения се дължат на това, че опонентите им просто не могат да измислят нищо друго в желанието си да ги атакуват. Той продължи, че целта на законопроекта е много точна и ясна. "От два месеца аз от трибуната ги приканвам да вземат решение за намаляване и да повлияят върху инфлацията, която се случва в Европа и особено в България. Увеличаването на цените е основно от начисляването на електроенергията върху продукцията, която е произведена. Закъсняха и с компенсациите. Има компенсации, които държавата е определила, обаче тези компенсации се взимат от данъците на хората, а ние предлагаме много точен и ясен метод. Как да се направи така, че да се вземат онези необосновани печалби, които производителите на електроенергия в момента трупат в сметките си! Това са ВЕИ-тата, АЕЦ и разбира се ВЕЦ-овете. Всички държави намериха начин как да приберат тези необосновани печалби, за да могат да бъдат върнати обратно в бизнеса.
Е предложението на опозицията е част от тези пари да отидат в общините, в старческите домове, в училищата, в детските градини. Всички политически партии казват да, съгласни сме, но "но“-то идва от това защо сме го предложили ние, а не те! Предложих в деня, в който внесохме законопроекта, всички политически формации да се подпишат под законопроекта, който ние предлагаме. Ако тогава не са намерили сили, предложих им после те да си внесат законопроекта! Но целта на законопроекта е печалбите, които производителите на "зелена“ електроенергия в последните 6 месеца прибраха 360 милиона, в момента остава още 360 милиона да вземат. Тези пари, които в АЕЦ се събират, те ги държат примерно, за да могат да купят жито, което взеха парите от НЕК. Което не отива с цел за намаляване на компенсациите. А това дали помагаме на ТЕЦ "Варна“ – оставил съм за компенсациите и таксите за газа и за въглищата да предложат те. Защото ако внесат за газа, където се плащат въглеродни емисии и събирането на такса от това, те трябва да ни докажат, че топлофикациите няма да фалират!“, обясни народният представител от ДПС.
Рамадан Аталай заяви категорично, че Асен Василев не разбира от енергетика.
Той продължи: "В последно време имам чувството, че Василев не може да събере и онези средства, които са необходими за държавата! Поне от нашите икономисти разбрах, че в бюджета няма пари. Средствата, които идват от АЕЦ, ги държат, за да могат да платят някакви бъдещи доставки, дали ще са от Америка или където и да е, но тези пари сега е моментът да влязат в икономиката! Сега е моментът да направим така, че хората да могат да вдигнат глава и да не им се намаляват парите, защото инфлацията галопира. Това е целта на нашия законопроект!“.
Намерението на правителството да затвори част от въглищните централи. Мястото на въглищните централи в ПВУ.
"Разбрах, но искам малко да надградим, защото Вие сте дългогодишен експерт в енергетиката, Вие сте потомствен, закърмен, израсъл и толкова години бяхте председател на комисията по енергетика в различни народни събрания. Освен вашия законопроект, като казахте за Асен Василев, нека да си припомним, че Асен Василев иска да затвори ТЕЦ "Бобов дол“ и ТЕЦ "Брикел“, защото те не работили. Вие споменахте и ТЕЦ "Варна“. Нека да видим едно кратко видео, Вие запитахте в комисия новия шеф на КЕВР Станислав Тодоров, аз се опитах да Ви помогна, но той даде един много странен отговор, че тези централи били частни и да се оправят сами!“, продължи Беновска и пусна запис от заседанието на парламентарната комисия по енергетика от 23 март 2022 г. и последващото интервю с председателя на КЕВР Станислав Тодоров:
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
На заседанието на парламентарната комисия по енергетика от 23 март 2022 г., излъчено директно в youtube.com/Беновска пита-Радио К2, във facebook.com/iliana.benovska и по Радио К2 на 93.9MHz, Илиана Беновска и народният представител от ДПС Рамадан Аталай зададоха въпроси на председателя на КЕВР Станислав Тодоров за огласеното от финансовото вице Асен Василев да закрие ТЕЦ-овете "Бобов дол“ и "Брикел“. Ето какво попитаха Аталай и Беновска:
Рамадан Аталай: Вицепремиерът каза, че ще закрива топлоелектрически централи, имайте предвид "Бобов дол“ и "Брикел“. Като отчитате всички тези количества, които досега сте ползвали от "Бобов дол“ и това, което евентуално в газовия сектор, което няма да получите през "Булгаргаз“, доколко ще влияе върху цената на топлофикациите, защото те ползват газ? Знам и отговорите, които ще ми отговорите! Моята идея е дано Вие да отправите правилното послание към министър-председателя и по-големия министър-председател Асен Василев, че не е тяхна работа да се намесват в енергетиката!
В отговора си председателят на КЕВР Станислав Тодоров не засегна темата за намерението на Асен Василев да закрие ТЕЦ-овете "Брикел“ и "Бобов дол“. Беновска помоли Тодоров да каже мнението си, но председателят на енергийната комисия Радослав Рибарски не й даде думата. Ето какво се случи:
Илиана Беновска: Прощавайте, може ли да отговорите за "Бобов дол“ и "Брикел“, интересува ни нас, журналистите!
Радослав Рибарски: Не можете, г-жо Беновска, въпроси задават депутатите!
Илиана Беновска: Да, но г-н Аталай зададе въпрос за "Брикел“ и "Бобов дол“!
Радослав Рибарски: Г-жо Беновска, моля Ви!
След заседанието на комисията Беновска зададе въпроси на председателя на КЕВР Станислав Тодоров. Ето неговите отговори:
Илиана Беновска: Здравейте, г-н Тодоров! Бихте ли коментирал призивите на Асен Василев да закрие ТЕЦ-овете "Бобов дол“ и "Брикел“? Как ще се отрази това на енергийния микс и на националната сигурност?
Станислав Тодоров: Думите на министър Василев няма да мога да коментирам! Това, което мога да коментирам, е, че за да имаме свободен и еднакъв пазар на всички участници – всички участници трябва да отговарят на същите изисквания!
Илиана Беновска: Не, това хубаво! Но Асен Василев го обяви публично, че иска да се закрият "Бобов дол“ и "Брикел“! Не знам какъв е критерият, коментирано ли е с Вас това?
Станислав Тодоров: В качеството на регулатор не мога да коментирам плановете на правителството!
Илиана Беновска: А енергийният микс, как ще се оформи, ако се закрият тези две централи? Нали знаете, че едната обезпечава София с електроенергия, а другата Източна България!
Станислав Тодоров: Нито "Бобов дол“, нито "Брикел“ участват в енергийния микс на регулиран пазар!
Илиана Беновска: А обезпечаването на електроенергия за София, за Гълъбово и този регион?
Станислав Тодоров: Това е въпрос към ЕСО!
Илиана Беновска: Тоест, КЕВР нямате отношение, и като председател на КЕВР, към това, към философията?
Станислав Тодоров: Те са частни предприятия, които продават електроенергията си на свободния пазар! И тяхната съдба е изцяло в техни ръце!
Илиана Беновска: На свободния пазар се продават много работи и от страна на частни магазини за хранителни стоки. Това какво означава, частната и държавната собственост при вас са различни?
Станислав Тодоров: Не се регулира! Регулаторът няма отношение!
Илиана Беновска: Частната и държавната собственост трябва да са различни! Благодаря Ви много!
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Беновска продължи: "Вашият коментар, г-н Аталай? Частните и държавните различават ли се?“. Рамадан Аталай отговори: "Това управление още в началото дойде като социалистическо управление. Ако могат да съберат всички парични потоци и предприятия да минават през едно тясно място и то де нарича Министерство на финансите. Тъй като са завършили в Харвард имам чувството, че там са учили и за национализация по някакъв начин. Но това, което говорят в пространството – всяват смут и несигурност в инвестиционния процес. Ако сте чели Националния план за възстановяване от 6 април, там на хартия написани нещата придобиват друг вид, друг вариант. Пред обществото говорят, че няма да закриват въглищните централи, но в националния план за възстановяване пише, че през 2024-25 г. всички производители на електроенергия ще излязат на свободния пазар. И преди това обясняват как България ще си построи от 4 до 6 хиляди мегавата фотоволтаични централи. Или построяваме нови мощности, които ще заместват въглищните централи. И сега за пръв път от Вашия ефир им задавам въпроса – когато България ползва 4500 мегавата мощности в пиковите часове, като се построят 6 000 мегавата фотоволтаици, когато фотоволтаиците работят – въглищните централи няма да работят! Това означава, че в рамките на 1500 часа, включително и с батериите, които ще ги купят и пуснат в експлоатация, това означава, че през голяма част от годината въглищните централи ще стоят и няма да работят. Задавам им въпроса тогава работниците какво ще правят, кой ще им плаща заплатите? По-добре да намерят яснота, да излязат пред Маришкия басейн и да им кажат – да, дами и господа, ние ви закриваме въглищните централи през 2024-25 година!“.
Рамадан Аталай обясни, че междувременно частните централи са започнали да търсят нови възможности. Това е започнало още по време на пандемията. Беновска отбеляза: "Само да вметна, и ТЕЦ "Варна“ на Доган, и ТЕЦ-овете "Бобов дол“ и "Брикел“ се газифицират!“. Събеседникът ѝ отговори, че въпросът е дали са уцелили правилния момент. Той продължи, че правителството твърди, че може да обезпечи доставките на газ в страната дори и при спиране на подаването от "Газпром“. Според него този процес на диверсификация би отнел време, ще са необходими от 7 до 10 години. Народният представител от ДПС заяви: "Когато светът се успокои и стане така, че войната спре, когато се достигне производството на газ до онези необходими нива за замърсяване на въздуха, защо да нямаме и газови централи? Още един принцип, когато се сменят горивните бази – вече производството на електроенергия ще бъде близо до производителите на продукция! Тогава какво правим с развитието на електроенергийната ни мрежа, батериите? С една дума – цялостна стратегия за развитие на енергетиката на България ние нямаме! Скачаме като пчеличка от цвят на цвят! Сега развеждаме гръцкия министър-председател, за да можем да построим в Козлодуй още два блока, за да може да натрупваме ядрените отпадъци тук, а Гърция да получава чиста енергия. Не ги разбирам! Не я разбират тази игра! Не им е във възможностите!“.
Рамадан Аталай заяви, че критиките му не са самоцелни, а са аргументирани и призова управляващите да се вслушат в тях. Той продължи: "Не казвам, че съм най-умния, че предлагам най-добрите неща, но те нищо не предлагат! Или са застанали зад производителите на "зелена“ електроенергия! Дано не е така! Но виждам, че сериозната защита и реакцията на вестник "Капитал“ ме навежда на мисълта, че сериозна връзка имат с производителите на "зелена“ електроенергия!“.
Искането на ДПС премиерът Петков да се яви в парламента и да обясни действията на правителството в областта на енергетиката.
Беновска продължи: "Нарушавате бизнес интереси! Но искам да се спра за финал на декларацията ви от петък. ДПС искате Кирил Петков незабавно да дойде в Народното събрание. Във вашата декларация вие казвате, че не се включва в дневния ред на парламента искането за изслушването на Кирил Петков за мерките на правителството срещу кризата и ценовата криза в енергетиката. Ще продължите ли да настоявате и смятате ли, че Кирил Петков ще се реши, ще дръзне да дойде?“. Аталай отговори: "Би трябвало да дойде! Но министърът на енергетиката в момента е най-в час от в всичките! Дано МЕ този път да му напишат точно и ясно, че това, което правят в момента, не е в интерес на икономиката, не е в интерес на инфлацията, не е в интерес на инвестициите, които трябва да се случат в енергетиката! Кирил Петков трябва да отговори какво смятат да направят, защото дотук действията им, свързани с енергетиката, водят енергетиката до безизходица!“.
Подаръкът.
"Много Ви благодаря за това участие и да Ви кажа накрая шеговито, че Вие вече имате една виртуална тениска Harvard low, просто трябва да дойдете на живо в студиото да си я вземете!“, обърна се към госта си Беновска. Рамадан Аталай отговори: "Ако ми станат две, тогава ще конкурирам Тошко Йорданов, ще започна да отивам с тениски на работа!“.
Беновска отвърна: "Аз ще се радвам много да Ви видя, например при изслушването на Кирил Петков с една такава тениска! Между другото Вашият съпартиец и заместник-председател на ДПС Станислав Анастасов и Халил Летифов са готови да се явят с тези тениски на парламентарен контрол с Кирил Петков или Асен Василев!“. Събеседникът ѝ заяви: "Станислав вече сериозно навлиза в енергийните проблеми! Един млад народен представител. И във външната политика добре се развива. Само е необходимо малко да си задържи емоциите и ще видите, че ще станат много добри народни представители!“. Така завърши разговорът между Рамадан Аталай и Илиана Беновска в "Беновска пита“ във facebook.com/iliana.benovska и в youtube.com/Беновска пита-Радио К2 и по Радио К2 на 93.9MHz на 16-ти април 2022 г.