Радостина Ценова, БФБ: Един пеликан изяжда около килограм риба дневно, но не е вид, който може да унищожи някое рибно стопанство
© Ивайло Зафиров
Обаче има други предизвикателства, свързани с оцеляването на птиците. "Най-голямата колония, която е на езерото Микри Преспа в Гърция, само преди няколко месеца беше под влиянието на птичи грип и голяма част от птиците загинаха. А у нас около Бургас много често има инциденти с далекопроводите и при лоши метеорологични условия птиците стават жертва“, даде пример Радостина Ценова, но хубавото е, че са големи симпатяги, много са атрактивни, добави тя.
Тя разкри, че пеликаните си имат режим, а бургазлии се шегуват, че са като часовник. "Почиват при нас на Атанасовско езеро, там се чувстват сигурни, изкарват вечерите, но сутрин отиват на езерото Вая, където се хранят. Всяка сутрин в 08.00 часа могат да се видят над жилищните блокове стройните редици на прелитащите между двете езера пеликани, а следобед към 16.00 часа се връщат обратно на Атанасовско езеро“, каза още Радостина Ценова.
"Ние като че ли сме свикнали с тях, но особено за западните туристи и бърдуочърите, които идват в България, са невероятна атракция, каквато са за нас примерно зебрите в Африка. Да видиш тези гиганти в естествена среда, не в зоопарк, е наистина много впечатляващо“, сподели Ценова.