Румен Радев след церемонията по въвеждането в експлоатация на газовата връзка между България и Сърбия край Ниш, предаде репортер на "Фокус".
"Два пъти бяхме в Димитровград, за да се срещнем с хората там. Ще продължат усилията от сръбска страна за модернизация на пътна инфраструктура и за решаването на други проблеми", коментира още президентът Радев.
"Уточнихме и някои разминавания и това, че ние трябва да работим заедно и само това е залогът за нашите икономически успехи и за успешната интеграция на Сърбия. И мога да кажа недоразумение като арестувани книги няма да способстват за този европейски път на Сърбия. Така, че този въпрос имам гаранция от президента Вучич да бъде решен", поясни Радев и добави, че ще се работи за това българското национално малцинство и условията на тези хора да се подобрят, те да имат перспективата и свободата да се изавяват като българи, да съхраняват своята национална идентичност и култура.
"Мен ме притеснява, че парламент с критично ниско, рекордно ниско гражданско представителство и с още по-ниско обществено доверие, изобщо посяга към Конституцията, каза още президентът по отношение на конституционните промени у нас. "Мисля, че това не е нормално. Парламентът има критично важни въпроси, върху които трябва да се съсредоточи и не трябва да оставя впечатление, че основният закон в държавата се ползва като параван за прикритие и за оправдание на необходимостта от съществуване на тази коалиция."
Радев коментир и темата "Шенген" , като каза, че има вероятност България да стане част от т. нар. "въздушен Шенген", да се отворят въздушните граници.
"Това е стъпка напред, но ние трябва да сме много внимателни, за да не останем само с някакъв етикет "ето България вече е в Шенген". За нас е критично важно да се отворят сухопътните граници, поясни президентът".
"Имахме сериозен разговор с президента Вучич преди тази церемония, касаещ българското национално малцинство в Сърбия. За мен като президент този въпрос е от ключово значение". Това каза пред журналисти в Сърбия българският президент