Работна група в правосъдното министерство набеляза решения
©
Целта е да се отговори на критиките на ЕК относно правото на информация на заподозрените или обвиняемите лица в наказателното производство. За тази цел предстои да бъде анализирана практиката на други държави от ЕС и решения на Европейския съд по правата на човека.
По време на заседанието бяха обсъдени различни предложения за законодателни промени с оглед да бъде отговорено на критиките на ЕК, които са фокусирани върху необходимостта да се гарантира, че правата по Директивата и процесуалните гаранции за защита на заподозрените или обвиняемите лица се разпростират в пълна степен върху тях, без оглед на това дали са задържани за извършено престъпление, или не.
С приетите на 23 февруари тази година и обнародвани в ДВ от 1 март 2024 г., изменения на относимото законодателство Република България транспонира изискванията на Директивата.
Независимо от това ЕК е на мнение, че приетите промени все още не покриват в пълна степен изискванията на Директивата, поради което Република България е информирана с официално писмо за вземане на решение процедурата за нарушение срещу България за неправилно транспониране на Директивата да бъде внесена в Съда на ЕС.
На следващото заседание на работната група през м. септември предстои да бъдат обсъдени конкретни законодателни промени в Наказателно-процесуалния кодекс, както и в относимите специални закони, с оглед на създаването на гаранции за правата на заподозрените в извършване на престъпно деяние лица, независимо дали са задържани или не.