Липсва организация, която да контролира потока на посещенията в Боянската църква. Допускат се повече посетители от предвиденото, което поставя храма в риск. Освен това зачестяват случаите, в които група посетители чака отвън, а персоналът им казва, че за този ден влизането е забранено. За тези проблеми алармира първо пред "Фокус“ Даниела Стоева, зам.-председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА), в ефира на "Денят на Фокус“ на Радио "Фокус“.

Стенописите са вкарали храма в списъка на ЮНЕСКО. Те са и причината достъпът на туристи да бъде ограничен. Според регламента, едновременно вътре могат да влизат между 8 и 10 души, за не повече от 5 минути.

"Още от 2019 г. ние алармираме, че регламентът не се спазва стриктно. Не се предприеха никакви мерки. През тази година проблемът ескалира. Предварителните резервации са начин за ограничаване на туристопотока. Това се случва обаче по телефон, със записване в тефтер. Методът не е подходящ във века, в който постоянно говорим за дигитализация“, категорична бе Стоева.

Тази форма на резервиране предполага множество грешки като дублиране на резервации. "Съществуват неприятни сцени между туристите пред църквата и персонала в такива ситуации. За да се избегнат тези скандали, започнаха да се допускат по-големи групи в църквата, което нарушава споменатия регламент“, поясниха от АБТТА.

Екскурзоводите алармират, че през последните месеци вече се допускат групи от по 15 души наведнъж в храма. "Това според нас е недопустимо. Туризъм може да носи приходи само при едно добро управление. Боянската църква, Несебър, както и всички обекти, включени в ЮНЕСКО, са изключително ценно за културния ни туризъм. Трябва да се инвестира в една нормална информационна система за посетителите. Тя е характерна за всички културни обекти по света, а много от тях не са дори на нивото на Боянската църква“, даде оценка Стоева.

Националният исторически музей управлява църквата. "Случайно вчера в проведен разговор се разбира, че там е планирано необявено публично събитие. За него няма информация онлайн, то е предвидено за края на септември. Това се случва в разгара на сезона за културен туризъм, когато традиционно имаме много посещения на храма“, казаха още от АБТТА. Така се стига до ситуация, в която идват туристи за посещение на Боянската църква и им се съобщава на място, че такова е невъзможно.

"Губят се приходи. От друга страна се създава изключително неприятен имидж на българския туризъм, защото хората се чувстват излъгани“, алармира още Стоева.