България е на първо място в Европа и на четвърто място в света в ĸлacaция за държави с нaй-гoлямo yвeличeниe нa нaceлeниeтo oт eмигpaнти oт 1990 г. нacaм. Проучването е на компанията "Уилям Ръсел", която застрахова хора, напуснали родината си. Скокът от емигранти – от 21 000 през 1990 г. на 184 000 през 2020 г. или със 757% коментира доц. Стоянка Черкезова, от института за изследване на населението и човека към БАН, по NOVA NEWS. 

"Трябва да си представим всъщност какъв тип хора искат да дойдат тук в България. В този доклад не е много ясно посочено точно какъв тип хора, на каква възраст, но подобни доклади, които третират темата, описват така наречените "експати". Една част от тях са хора, които искат да се преместят на друго място, да започнат нов живот, а друга част от тях са хора, които да искат да се преместят на ново място, но не с дългосрочни планове да останат да живеят там", каза тя.

"Какво е дигитален номад? Това е човек, който иска да се премести от една страна в друга за много кратък период от време, докато работи от разстояние. Обикновено това са хора в IT-сектора, хора, които са с творчески професии, но също използват дигитални инструменти, хора в сектора на финансите, хора в сектора на маркетинга. Това са най-честите професии на дигиталния номад", обясни Черкезова.