"В детските градини имаме един възпитател на минимум 20 деца. Това е някакво безумие", посочи Галина Кабаджова, доктор по психология, преподавател в СУ "Климент Охридски".

Насилие над деца от страна на преподавател в детска градина във Велинград. Преподавателката вече е уволнена, прокуратурата вече работи по този случай. 

Според доктора по психология, преподавател в СУ "Климент Охридски" и психотерапевт Галина Кабаджова не се обръща достатъчно внимание на психическото състояние на възпитателите, работещи с деца.

"Неглижираме психичното здраве на възпитателите, не само в детските градини, но и в центровете за настаняване от семеен тип. Налага ми се е да работя с тях и мога лично да видя техния бърнаут. В детските градини имаме един възпитател на минимум 20 деца. Това е някакво безумие", посочи докторът по психология пред NOVA.

Според Кабаджова, ако не се предприемат мерки за превенция по темата, това няма да е последния случай на насилие.

Относно психическото състояние на пострадалите деца, тя уточни, че е важно да преминат през събитието със специалисти. "Ще направя разграничение между отърсването и забравяне. Забравянето, в смисъла на психологията, ще бъде изтласкване на проблема и липса на работа с травмата, която вероятно в бъдеще ще се развие в някаква зависимост – наркотици или алкохол. Ние не искаме да забравяме, трябва да преработим събитието. Това се случва с игрови техники, в зависимост от възрастта, разговори, рисуване или терапевтична помощ", заяви Кабаджова.

По думите ѝ родителите и роднините могат да предразполагат детето, но не могат да предложат психологическа помощ. Според нея е важно да има психолог за възпитателите в детските градини.