Психологът Весела Банова: Поколението Z не е сигурно, че иска деца
©
Новото поколение, което расте с изкуствения интелект, среща своите предизвикателства по отношение на майчинството и бащиниството. "Желанието за дете е голяма въпросителна – като че ли то се подмени с правото да имаш дете. Правото обаче не е ключ към това да имаш дете – проблемът е в желанието. Двойки, които живеят в партньорство, често днес не желаят дете – защото появата му е свързана с необратимостта. В този момент ти става много ясно, че животът има начало и край – това е теория, която се превръща в практика“, каза още Банова.
Детето внася и несигурност в семейството – родителите нямат 100% контрол върху него. Технологиите пък се движат по обратната логика. Не всеки може да понесе тази несигурност. Логиката на имането също е вредна – да имаш дете, само защото вече имаш всичко друго и то е липсващата част от пъзела, разсъждава Банова. "Едно малко дете искаше да нарисува замък на принцеса, на всеки етаж имаше някакъв предмет, на последния – дете, което беше вписано в логиката на предметите, които една принцеса трябва да има. Така някои родители подхождат към създаването на поколение“, описа процеса Банова.
Ако искаш да споделяш света с дете, трябва детството да ти бъде интересно – ако нямаш нужда, няма смисъл да полагаш извънмерни усилия и да гледаш детето насила, смята Банова. Никой не бива да бъде притискан да има дете, защото се правят грешни избори впоследствие, категорична е тя.
Хората на над 40 г. са поколение, преживели много промени – въпросът е кой как е успял да ги осмисли. Усеща се огромна несигурност. Материалните лишения са до някаква степен отхвърлени в сравнение с живота на предишните поколения, даде оценка Банова. "Въпреки това сякаш много хора останаха в прехода като в тунел, от който не могат да излязат – става дума основно за родителите на онези, които днес са между 30 и 40 г.“, поясни психологът.