Думите на 2024 г. са фрагментация, поляризация в крайните ѝ фази. Заради сблъсъци на идеологии, културни модели, светогледи. Това заяви психологът и екзистенциален терапевт д-р Пламен Димитров. По думите му се опитваме да се поляризираме и да се поставим един срещу друг. Надява се през 2025 г. в обществото да има смислен диалог.

"Хилядолетна тема е как човечеството се опитва и прави стъпки към очовечаването си, да преодолее тази защита, защото поляризацията, фрагментацията, противопоставянето са примитивен механизъм за защита. Когато хората са тревожни, фрустрирани, и в същото време трудно се обединяват, нямат доверие помежду си, те се разцепват на групи“, заяви Димитров.

Той заяви, че за всеки има отделно събитие на годината. За него е изненада как в голямо европейско изследване българите единствени са познали резултата от изборите в САЩ.

По повод скорошно проучване, в което българите определят изминаващата година като лоша за България и света, но добра в личен план, д-р Димитров заяви, че обяснението е дадено отдавна, като направи препратка към творчеството на Йордан Йовков и Елин Пелин.

"Истината е, че българинът много добре използва издръжливостта си. Тя е изключително укрепен, здрав ресурс в дълбините на нашето подсъзнание. Българинът се оправя сам и с най-близките хора“, казва д-р Димитров. По думите му от хилядолетия българинът има натрупан несъзнателен опит, който би могъл да бъде определен с архетипното название "депресивен реализъм“. "Това е зрялата позиция в един разцепен шизопараноиден свят“, добави психологът.

Димитров смята, че корупцията (покварата) е функция от егоистичната нагласа, която постигаме, когато не сме способни да решаваме съвместно, заедно, общи задачи и цели.

"Затова за мен думата е поляризация. В нашето общество губим много от потенциала, от възможностите си, именно затова, че не успяваме да намерим пространства за диалог и солидарност. Вместо това се цепим, от това умира доверието“, казва пред bTV Михайлов.