Споделянето във "Фейсбук“ няма да помогне при справянето с паническата атака. Това каза психологът Михайлина Абрашева в предаването "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“. Тя обясни, че паническа атака е ирационален страх, който се получава внезапно, без специални отключващи фактори и е с кратка продължителност.

"Обичайно хората имат усещането, че получават инфаркт, защото соматичните симптоми са много сходни. Човек просто спира да контролира, съзнанието, когато се получава тази остра криза човек спира да контролира моментите.“

Абрашева подчерта, че паническата атака не е болестно състояние – това е преживяване на огромно количество страх.

"Соматичните симптоми, или това са реакциите на тялото, са затруднено дишане, което води или до дефицит на въздух, или до хипервентилация. Изпотяване, световъртеж, замаяност, учестен пулс, болка и тежест в гърдите, треперене, може да се изрази като гадене и раздразнение в стомаха или корема, топли и студен и вълни. Разнообразието не е малко в симптоматиката, но като цяло проблемът с дишането и невъзможността да доставя тялото кислород до всички клетки в достатъчно количество води до тази симптоматика, която има общо наистина със състояния и проблеми, които могат да възникнат от сърцето.“

Еднократните панически атаки не са проблем, каза още психологът и даде съвети как да се справим с тях.

"Трябва човек да се усамоти някак си, т.е. да се успокои и да започне да диша дълбоко, през корема, бавно и дълбоко. Но това дишане трябва да е в продължителност на около 5 минути, т.е. да не е да въздъхне два-три пъти и когато нищо не се получи, да каже – край, ето, умирам, а просто да си наложи воля, защото той е в състояние да наложи воля, да овладее паническата атака с дълбоко дишане. Аз, когато имам хора, които са вече с паническо разстройство, ги карам, когато те не могат сами, да ми звъннат на мен и дишаме заедно по телефона. Значи това е другият вариант: да се обадиш на приятел, познат, ако посещаваш психолог – на психолог, да диша с тебе, да задава ритъма на дишане. Обичайно карам да се брои на вдишване наум до 5, да се задържа пак така въздуха, доколкото може човек, и да го издишва пак, като брои до 5, ако е възможно. Ако не, доколкото е възможно, но това е техниката“, уточни тя и допълни, че споделянето е от ключово значение, макар и не на всички ни е удобно да споделяме със семейство и приятели.

"В предишни години и векове, а и сега хора, които са устроени по този начин, споделят със свещеника, с психолога, даде пример тя и подчерта, че споделянето в социалните мрежи не помага в такива ситуации.

Евелина БРАНИМИРОВА