Всяко едно поколение отразява икономически, политически, междуличностни взаимоотношения, всички процеси в обществото. И колкото повече вървим напред във времето, толкова повече всъщност технологиите определят и ритъма, и нагласите, и културата на поколенията. Това коментира психологът Александра Петрова в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

Поколението Х, което за първи път се сблъска с персоналния компютър, за първи път започна да използва интернет, е поколението, което няма задръжки по отношение на собствената си безопасност – в момента в който се появи първата социална мрежа, започва едно абсолютно безкритично публикуване, коментиране и тагване на хора. Следващото поколение Y са дигиталните пионери. "Те са първите, които започнаха да се запознават по-дълбоко с технологиите и те заложиха системата, в която да се внимава по какъв начин и какво споделяш в мрежата".

Следващите, поколението Z, те са пък първите, които са израснали със смартфоните и те са хората, които се научиха какво трябва да споделят и как да се пазят в интернет средата. "И те много по-вече изчистиха този процес, но го направиха много по-егоцентричен и много по-насочен към това да се сложат те самите на пиедестал". И поколението Алфа са тези, които са изключително потребителски насочени.

"През това ние много добре можем да се ориентираме за това как технологията компресира и променя личността и я прави от една споделяща и живееща в общност, в една, която е много по-насочена към себе си", посочи психологът.

Всички поколения са зависими от това, което се случва във виртуалното пространство, но най-зависими са най-малките, Алфа поколението, които "израствайки изцяло в дигитална среда, много по-малко имат кореспонденция на живо, много по-малко са имали сюжетно ролева игра, много по-малко са усещали живата емоция и това да имаш рефлексия веднага и съответно да имаш авторефлексия в процеса на общуване,“ посочи Александра Петрова и допълни, че това е поколението, което първо проговори на чужд език и "техните невронни мрежи попиват много бързо виртуалното пространство и много бързо развиват зависимост, защото те са научени да получават бързо информация, техните сетива са насочени към това консумиране и допаминовите възнаградителни пътища много бързо "кликват". Така че те са най-уязвими". Сравнени с тях, поколението Z са малко по-различни, тъй като въпреки тази модернизация, която имат, и това попиване на дигиталното, те се връщат към традиционното.

По думите ѝ Алфа поколението нямат инстинкта за самосъхранение и затова виждаме такъв тип поведение, в което децата приемат свръхсериозни тежки предизвикателства, които могат да имат летален изход. Понякога имат поведение, което е нараняващо и цинично, абсолютно незачитащо авторитетите в училище и спрямо възрастните. Това според психолога се дължи на това, че те са по-сложно ориентиращи се в емоционалния свят по отношение на социална компетентност, битова компетентност и емоционална интелигентност. "Те са много рисково поведение от гледна точка на себе си, защото много рано започват да опитват от живота на възрастните без да са подготвени нито като мозъчен субстрат, нито социално-интелигентно", обясни Александра Петрова и допълни, че за разлика от тях, Х и Y поколенията много отрано са доста практически ориентирани в това как да се пазят от физическата среда, къде са опасностите и много по-самостоятелно се предвижват в реалния живот.

Всички тези поколения са имат собствени характеристики за вливането им в работната среда. Поради своето по-традиционно възпитание и конвенционално образование поколението Х вървят по стълбицата устойчиво, като обичат да имат ценности в взаимоотношенията, да има колаборация, спазват йерархията и обичат да има зачитане на човешкия фактор. "Поколението Х са доста критични към новите поколения, защото са заложили на постепенното развитие на вярата в йерархията и зачитането на авторитетите. И за тях е странно, как по-младите поколения не го правят. Те са много често в днешно време висшите мениджъри, които управляват много хора и които се сблъскват много често със следващите поколения. За тях работата е ценност, за тях работата е нещо, в което те сериозно са изградили голяма част от своята идентичност".

При Y поколението е важно както университетското образование, така и различните курсове и странични занимания, където могат да придобият нови знания и умения. За тях не е толкова важно да имат диплома, важна е каква практика ще имат и колко са иновативни. "Те са хората, които искат най-силно техните организации да имат висок статус социален, т.е. да бъдат напредничави и много търсят възможност да комуникират с мениджърите, да променят средата. Това е първото поколение, което започна да се стреми много по-изявено към материалното, към това да имат богатства, към това да имат високи постижения. Те, за разлика от предходното поколение Х, залагат много на работата като на източник на ресурси, не само като на собствено развитие. Затова са готови да търсят промени, за това са готови да се недоволстват, да искат по-високи бонуси, да искат по-висока социална класа за себе си и са много сравнителни, оттам съревнователни."

Поколението Z са израснали в един лукс и комфорт, осигурен им от родителите и боравят много умело с информацията. За тях е много лесно да придобиват информация и много лесно да придобиват блага. "Така че поколението Z много се щади. Те не зачитат йерархия и оборват много бързо авторитетите. Те са много умни, те могат да са също много креативни, иновативни, но те трябва да имат много силен мотив да го направят, трябва да имат много силен пример, за да го направят. Тези хора много лесно напускат всяко едно място, не са толкова лоялни, колкото поколението Х или колкото поколението Y. Така че те работят за себе си и при тях най-много вървят идеите за това как могат да направят собствен бизнес. Те са индивидуалисти, много по-трудно стават екипни играчи в работата, което е голям проблем за работодателите", допълни психологът.