Психолог: Трябва да дадем шанс на децата си да познават ученето през изкуството
© Фокус
Тя подчерта, че докато е на училище или на детска градина, детето има един ритъм през цялата учебна година.
"Детето трябва да научи определени неща, да бъде оценено и да се сравнява с останалите. Значи лятото трябва да е почивка и от трите – от педагогиката, от ученето и създаването на условни рефлекси и оценяването. Сравняването е много пагубно в целия ни модерен свят и трови живота ни както като деца, така и като възрастни", обясни Банова.
Гостът смята, че ако ваканциите са по-чести и по-кратки, тогава детето влиза в ритъм и това регулира връзката и отношението му към времето.
"При една толкова дълга лятна ваканция този ритъм се разбива и връзката на детето с времето, ориентацията му е поставена под въпрос. Особено малките деца това ги разконцентрира", коментира още психологът.
Свободата не означава липса на граници и времева структура, подчерта тя.
"Свободата означава така да организираме живота през лятната ваканция на детето, че то да има пространство, в което да се появи неговото желание. Възможностите и ресурсите на всяко дете да се справи с живота, да облече в някакъв смисъл и някакви думи това, което му се случва, и това, което му е трудно, са различни. За едно дете са думите, за друго дете е драскането и рисуването, за трето е да си рови ръчичките в кинетичен пясък, за четвърто е да се катери по модулите и да скача. Знаем ли къде всъщност излиза желанието на детето ни?", попита Банова.
Затова е необходимо да бъде отворено някакъв вид пространство за детето – на словото, на движението, на гласа, допълни специалистът.