Темата за държавният бюджет, която е постоянна в политическото говорене от месец насам, всъщност е нещо като камуфлаж на други процеси, които се случват в политическия живот на България. Тя прикрива мотивацията на политическите сили в новата ситуация, която възникна – чрез безспорното си лидерство ГЕРБ успя да състави правителство, където обаче консенсусът е на ръба, няма буферни играчи и това създава напрежение у политическите партии. Това създава една предпоставка за едно потенциално напрежение, което ще възникне в перспектива. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" социалният психолог Росен Йорданов, бивш зам.-директор на Института по психология в МВР.

Бюджетът е една удобна неутрална тема, защото в момента трябва да се пази на неутралитет от гледна точка на предстоящите напрежения около съставяне на различни формати на агенции, комисии и т.н., и обходно да се коментират всички наболели въпроси. Според него ИТН и БСП са постъпили изключително коректно, влизайки в управлението, за да могат да осъществят своите политики по реформи и вето.

Според него в медиите напоследък силно се забелязва присъствието на "поредната несбъдната мечта отново ДБ да оглави нещо и да стане лидер на нещо". Всички представители на ДБ демонстрират едно единствено нещо – от раздразнение до силна фрустрация.

"Те сега се опитват да ни разкажат една отново фалшива история, с която се опитват да демонстрират някакъв странен тип лидерство, казвайки ни, че ГЕРБ, която винаги е вървяла по пътя към евроинтеграцията, искали да отстъпят от тази позиция и ако не били "пастирите" от ДБ, които с остена да ги бутат към тази заветна цел, нищо няма да се случи", което според социалния психолог е поредният елементарен маркетингов трик, с който трябва да се внуши на обществото, че те не са отново "квартална партия".

Лидерството е едно от нещата, които страшно много липсват в ДБ, като според Йорданов те са се подали на медийните спекулации на техните анализатори, които им казват: "ГЕРБ отново ще ви претопят, стойте си при ПП". Само че ПП почнаха да стават токсични и хората започнаха да им се дразнят, "защото историите, които разказват, изключително много напомнят на делюзии, на фантазии, на много други неща и за всичко прозира един елементарен личен интерес".

По думите му Борисов е наистина е много ядосан на ДБ, защото "ако "Демократична България" бяха решили да участват разумно, както бяха тръгнали, просто не достигна пак кураж и не достигна мисъл, може би, те имаха шанса да направят наистина едно много сериозно реформаторско правителство. В момента това правителство няма шанс да бъде реформаторско, и това е също нещо, което изключително много сковава и ГЕРБ". 

Относно истерията около Делян Пеевски според криминалния психолог, за да вкараш Делян Пеевски в някакво русло на нормалност, ти трябва да действаш като истинска политическа партия и да се държиш като истински политически субект.

"Пеевски трябва да бъде вкаран в някакво течение, което да се контролира и единственият начин е политическия начин – в това е да участваш, да създаваш реални политики, които блокират този начин на влияние върху отделните системи", обясни той.

Напрежението на политическото поле е от това, че реално трябва да се извършат административни реформи, посочи още Росен Йорданов.

"Проблемът е, че не може да се случи това реформаторско правителството, и най-вероятно правителството, с политическите връзки на ГЕРБ най-вече, ще успее да реализира основната цел – да влезем в еврозоната. Според мен, идва времето на тези, които ще направят нещо, дори и малко да е, просто да започне да се случва нещо. Така че според мен в случая ГЕРБ, БСП, ИТН ще спечелят от това генерално, стратегически погледнато", каза психологът.