Впечатляваща е огромната разликата в резултатите от матурите между големите градове и това, което е в страната. Това очевидно показва някакъв проблем в образованието. Това каза клиничният психолог Десислава Иванова в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“. 

По думите й има огромна пропаст между децата и възрастните в лицето на учители, психолози или други специалисти. "Особено силна изглежда тя в училище, защото нашето училище си остава едно доста класическо, традиционно и запазило една стара, патриархална система на обучение. Това е свързано с мястото на авторитета и на това, че едно време се е разчитало да намираме знанието в общуването и връзката между детето и този авторитет, който е носител на знание. В момента децата са на един клик разстояние от каквото и да е знания и информация, а този възрастен го няма там“, обясни специалистът.  

В училището или в детската градина идеалът за знание се олицетворяват от учителите, които са призвани да представляват знанието, родителите, от които идва натиска и изискване, което невинаги е премерено, и детето, което е подложено на това очакване и трябва да постигне, посочи Десислава Иванова.  

"Всяко дете е различно и тук стои въпросът дали има пространство и време, в което едно дете е видяно такова, каквото е. Това е един основен елемент във връзката дете-учител, дете-родител и всеки един, който влиза в тази връзка и посредничи. Много е важно да чуем детето, а това всъщност не се случва, защото всички "знаем кое е най-доброто за детето“, коментира тя.  

Резултатът е дете, което губи интерес, немотивирано е, недисциплинирано е, посочи Иванова. 

По думите й дефицитът на време за общуване и за разговори е в основата на проблема. "Необходимо е време за разговор, за да може да се даде възможност и на учителя, и на детето, и на родителя да си кажат какво им е трудно, какво им е лесно, какво им е възможно. За да разберем как мислят децата, трябва да ги попитаме, а това означава да имаме време за разговор“, коментира клиничния психолог.