Психолог: Децата "Алфа" вярват, че са по-умни от всички предходни поколения

© Фокус
Според нея въвеждането на часове по етика и религия в училище ще запълни една празна до момента ниша. "Те няма да дадат резултати веднага, но с времето ще подготвят една плодотворна почва. Съвременните тийнейджъри не зачитат никакви авторитети. Затова от решаващо значение ще бъде кои ще са хората, които ще преподават тази материя, и начинът, по който ще бъде преподавана. Ще има значение какви инструменти ще се използват и как ще се предоставя информацията, защото тийнейджърите са изключително критични към информацията и всяко нещо, което им изглежда криндж, безапелационно се отхвърля“, обясни психологът.
Поколението Алфа използва много специфичен език, който е много далечен от този на родителите, отбеляза Александра Петрова. Затова те трябва да се научат да говорят езика на децата си, за да бъдат истински приети от тях и да разбират какво се случва в техния свят.
Съвременните поколения родители искат да бъдат харесвани от децата си. "Те са израснали в среда, в която са били рестриктирани, и съответно искат да са по-либерални. Либералното родителство обаче води до създаването на тиранични деца, защото те знаят, че всичко, което поискат, може да им бъде дадено. Когато събереш един незрял мозъчен субстрат с много информация, с либерална почва, на която расте, и с всичко, което им е в ръцете, създаваш потенциално социопатно функциониране. Либералността и слагането на детето на пиедестал води до разкрепостеност и тираничност от страна на децата. Този незрял мозъчен субстрат, придобивайки по-рано опит и много повече ненужна и цинична информация, много по-рано става смел в една среда, която не познава. От много рано тези деца са изключително нетолерантни към всичко, което се опитва да им въздейства“, обясни психологът.
Границите между родител и дете се налагат от много ранна възраст, в момента, в който детето започва да формира автономност – когато проходи и възрастта на играта. В по-късна възраст, особено през тийнейджърските години, това става невъзможно, категорична бе Петрова. Крайно рестриктивното родителство е другата крайност, която отблъсква тийнейджъра и го тласка към групата, допълни тя.
Решаваща за формирането на личността е и ролята и на обществото. По думите й нашето общество е изключително критично и радикализирано. "В радикализираните общества има много крайни мнения и тенденции на поведение. В съвременното общество не прокламираме ценности, а как да се оцелява. Когато един тийнейджър види, че навсякъде всичко е лошо, за него вече няма спирачки, той има право на всичко“, коментира Александра Петрова.