Личността е спокойна и се чувства добре, когато има точни правила, когато тя е запозната с тях, разчита на тях, разчита, че те се спазват, и има адекватна санкция, когато не се спазват. В последните години това не е така. Като прибавим и изострянето на разделението между хората, което увеличава прага на нетолерантност, виждаме грубите резултати в поведението на по-незрялата част от обществото. Това каза психологът Михайлина Абрашева в предаването "Денят на фокус" на "Фокус".  

"Много често във времена на промяна, каквото е сегашното, правилата и нормите, които уреждат обществените процеси, съответно и проявата или контрола на агресивно поведение, са неясни или непълни. Санкционирането на спазването им също не е на добро ниво и когато има такава нестабилност в обществото, се получава едно силно безпокойство, което често намира изява точно през агресията. Като прибавим към това и липсата на ясна и категорична ценностна система, която да поставя едни други  правила, то се получават силни, на моменти брутални изблици на агресия, каквито са последните случаи", обясни Михайлина Абрашева.  

По думите ѝ друг важен фактор, който влияе върху нивата на агресия, е възпитанието, което започва първо в семейството и в училището.

"Много семейства по различни причини не се занимават с възпитанието на децата си – поради липса на време или споделят един нов неолиберален модел на отглеждане, в който водещи са желанията на детето и парадигмата то да е щастливо. Само че така детето не се научава на това кое е правилно и кое е неправилно и му е трудно, когато порасне, да контролира своите желания, защото то е свикнало да получава винаги това, което иска. В последните години поради политически или други икономически съображения възпитанието в училище някак си изостава, т.е. набляга се основно на образователния процес", посочи още психологът.  

Тя обясни, че агресията е проява на желанието на човек да доминира над другия, да му покаже, че е по-важен, по-силен, по-можещ, да го подчини. "В такива ситуации се задейства чисто физическото, агресивно поведение. Ако разгледаме физическото насилие и агресия като краен вариант, то много хора са обект на психическа и емоционална агресия и в ежедневието си", отбеляза Михайлина Абрашева.  

Тя посочи, че агресията е навсякъде около нас, не само в дома.

"Агресията, която срещаме в ежедневието си, е продукт на нетърпимостта към мнението на другия и нежеланието да чуваме друго мнение, различно от нашето. Този процес по думите й много се е засилил в последно време. Агресията не е заразна, но е заразно усещането, че мога да правя каквото си поискам, стига това да е моето желание. Това човек да се чувства можещ понякога води до изкривявания в мисленето, защото някак си започва да живее в нереални измерения на времето и на пространството. Живее като в една игра. Когато правиш това дълго време, се подчинява и неглижира стойността на важни ценности, каквито са животът, свободата, достойнството, правото на избор на другия", коментира Абрашева. 

Според нея действията на насилника от Стара Загора са резултат от няколко фактора – липса на силна ценностна система, на възпитание. "Възможно е той да следва модел на насилие в семейството му и да възприема това като нещо нормално. Възможна причина е и използването на анаболни стероиди, които повишават нивата на тестостерон и адреналин в кръвта, а резултатът е рязко преминаване от спокойно състояние в състояние на афект. Има много възможности човек да стигне до такъв тип поведение и те в днешния свят са достъпни", добави психологът.