Проучване на списание Neuroscience показва как съдържанието на песните се променя от послания за романтичната любов към страстта, изкушението, съблазняването, похотта и въздействието на това върху младото поколение. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.

Акцент в статията е влиянието на музиката върху формирането на отношение на младите хора към любовта и секса.

Проучването е направено на базата на една от най-популярните сред тийнейджъри класации в САЩ – Вillboard Top 100. То обхваща 360 песни, заемали челни места в годините от 1971 до 2011 г. "Тази класация е най-слушана от тийнейджъри между 8 и 18 години. Те слушат музика всеки ден повече от два или три часа. Т.е. въздействието, посланията, сюжетите, жанрът наистина оказват влияние на тяхното поведение, на формирането на ценностите и моделите им“, обясни доц. Тодорова.

По думите й направените констатации не са изненадващи и неочаквани, но показват ясни тенденции. "Изследването отразява нагласи и тенденции в любовта, но също така и формирането на нови културни и обществени норми – как да се държат младите хора с партньорите си, какви са техните взаимоотношения, как си говорят. Оказва се, че най-силно въздействие имат хип-хоп парчетата. Когато са питани тийнейджъри в контролни групи дали има влияние, те смятат, че точно такива трябва да са отношенията, което за съжаление не е в полза на романтичните взаимоотношения “, коментира доц. Тодорова.