Протича Европейската седмица на психичното здраве
©
От 9 до 13 май отбелязваме Европейската седмица на психичното здраве – това е международно усилие за привличане на вниманието върху психичното здраве на младите хора като обществен проблем с висок приоритет, съобщиха от УНИЦЕФ. Тазгодишната тема е "Да говорим за психичното здраве“. И българските младежи вече го правят – специална подкаст поредица, наречена "Отвътре навън“, бе създадена от Teen Station с подкрепата на УНИЦЕФ България.
2022 е Година на младежта в ЕС, а вчера беше и Денят на Европа – така че няма по-подходящо време да дадем думата на младите хора: те да споделят своите тревоги и преживявания, но също и да оформят решенията и да играят активна роля в поведенческата и социалната промяна, свързана с превенция на психичното страдание и насърчаване на психичното здраве.
"Отвътре навън“ (https://www.teenstation.net/category/podcasts/otvytre-navyn/) е серия от разговори, водени от младите хора и насочена към младите хора, използваща една от модерните медийни платформи на 21 век: подкастите. Автор и водещ е дванайсетокласничката Полина Петкова от София, която кани връстници и експерти във всеки епизод, за да говорят по всички теми, които засягат психичното здраве на младите хора, и да търсят заедно ефективни стратегии за справяне.
Появата на тази подкаст поредица е част от дългосрочната кампания на УНИЦЕФ България "Отвъд усмивките. Как си всъщност?" (https://uni.cf/37rt8Nl). "Ние се стремим да общуваме открито, етично и приобщаващо, за да повишим осведомеността и да намалим стигмата около психичното здраве; да се застъпваме за това институциите да се ангажират с реална подкрепа и инвестиции в услуги и платформи, подходящи за младите хора; и да насърчаваме реални действия, водещи до междусекторно сътрудничество (здравеопазване, образование, социални дейности, политики за младежта и т.н.), което да укрепи капацитета на възрастните (родители, учители, психолози и др.) да разпознават и подкрепят благосъстоянието на децата и младите хора, за които те се грижат или с които работят", каза г-жа Кристина де Бройн, Представител на УНИЦЕФ в България. Това са все препоръки от глобалния доклад на УНИЦЕФ "Състоянието на децата в света“ 2021 за подобряване на психичното здраве: https://uni.cf/3sksGaX
"Целта, която се опитвам да постигна с този подкаст, е много простичка – да накарам хората да се почувстват по-добре със себе си, заради себе си. Самата аз, като един тийнейджър, знам колко трудно може да бъде да споделиш нещо и най-вече да потърсиш помощ. Все още голяма част от заобикалящите ни възрастни не разбират значението на психичното здраве и се отнасят с пренебрежение и насмешка към термини като депресия и тревожност“, казва Полина Петкова, автор и водещ, в своя пилотен епизод.
Подкастът ще е двумесечна поредица и първите 3 епизода са вече публикувани, леснодостъпни и безплатни за слушане от всеки:
- в пилотния Епизод 1 "Защо трябва да говорим за ментално здраве" (https://www.teenstation.net/inside-out-mentalnoto-zdrave/) участва психологът, автор и изследовател проф. Маргарита Бакрачева от СУ "Св. Климент Охридски“, с която Полина прави преглед на темите във фокуса на новата поредица: тревожност и депресия по време на пандемията, управление на времето, предотвратяване на професионално прегаряне, първи влюбвания, намиране на истинското Аз, еманципация от родителите, хранителни разстройства и проблеми със съня и други.
- в Епизод 2 "Трудни решения" (https://www.teenstation.net/inside-out-trudnite-reshenia/) водещата разговаря с психотерапевта Милена Манова от Института за позитивна психотерапия за важните избори, свързани с възрастта на юношеството, които оказват натиск върху психичното здраве на младите хора – как да изберат университет, как да се ориентират кариерно, да живеят ли с родителите си или самостоятелно, да останат ли в родината или да се преместят в чужбина, как да се случи най-ефикасно преходът от детство към зряла възраст и т.н.
- въпреки че се фокусира върху сериозна тема като "Как ни промени изолацията?“, Епизод 3 (https://bit.ly/3waLHxS) е изпълнен с хумор, свързаност, светлина, тъй като изследва пътищата към себепознание по време на физическото и социално дистанциране на пандемията. Авторката е поканила младата главна редакторка на Teen Station Яна Пеева за ководещ и училищния психолог Анет Маринова като експертен гост. Разговорът се съсредоточава около физическите, емоционалните, интелектуалните начини, по които сме се променили като индивиди, общности, общество – взаимоотношенията в семейството, трансформацията на обучението онлайн, ролята на училищния психолог като довереник и посредник.
Защо е важна темата с психичното здраве на младежите:
• Данните за България на базата на глобалния доклад на УНИЦЕФ "Състоянието на децата в света 2021" показват, че 11% от момичетата и момчетата на възраст 10-19 години у нас са диагностицирани с психично разстройство. (https://uni.cf/3slXeJE)
• 1 на всеки 5 смъртни случая (сред 15 до 19-годишните) в ЕС е причинен от умишлено самонараняване (това е втората най-разпространена причина за смърт сред тийнейджърите след пътнотранспортните произшествия) – данни на Eurostat,2016 Eurostat Deaths by age and sex
• 1 от 2 деца в България е било жертва на психологическо насилие (УНИЦЕФ България, национално представително изследване на насилието 2021 г.)
• Българските тийнейджъри са първи сред връстниците си сред 43 изследвани страни по отношение на пушенето на цигари и канабис, консумацията на алкохол и ранна сексуална дейност. (Доклад на СЗО България и БАН “На фокус: здравето и благополучието на юношите“).
За да намали стигмата и да осигури достъп до техники за самопомощ и консултиране, УНИЦЕФ България ще стартира по-късно тази година младежка онлайн платформа за подкрепа на психичното здраве. Планираното начало е 10 октомври, Световният ден на психичното здраве.
Новата подкаст поредица "Отвътре навън“ продължава традицията на УНИЦЕФ България да партнира с иновативни формати, които овластяват младите хора – като младежките есета и четенията от знаменитости в "Пощенска кутия за приказки“, посветени на преживяванията и психичното здраве на младежите в България по време на пандемията: https://uni.cf/39IcmdK
За УНИЦЕФ:
УНИЦЕФ работи в 190 страни и територии. Спасяваме живота на децата. Отстояваме техните права. Помагаме им да реализират потенциала си. И никога не се предаваме. Защото сме УНИЦЕФ – за всяко дете! Следвайте ни във Фейсбук, Туитър и Инстаграм.
За Teen Station:
Независима медия, която обединява ученици от цялата страна. Тук е нашата музика. Тук са нашите истории. Ние сме Тук! Teen Station се състои от близо 100 младежи и вече има над 150 произведени подкасти на различни теми, вълнуващи младите хора в България.