На изпита по кормуване те ще получават произволно генериран маршрут, който ще се визуализира на GPS системата в автомобила.

Мирослав Мирчев е кандидат-шофьор и приветства новите промени, защото знае от приятели, че и в други европейски страни шофьорският изпит протича по сходен начин.

"Аз лично не бих имал проблем с това, защото с предварителния маршрут може един вид да се падне и по-лесен от тесните улички", коментира той.

Председателят на изпитната комисия ще разполага с таблет, в който ще бъдат въведени различни маршрути, а изпитваните ще бъдат навигирани от гласово устройство. Така шофьорите ще бъдат готови за реалните условия на пътя, смятат автоинструктурите.

"Не в определен район, не в определена улица, не в определен светофар или кръгово кръстовище, ами каквото му се падне, да е готов за реалния живот", каза управителят на автошкола Владимир Василев.

Идеята на промените е да се елиминира субективният фактор, казват от бранша.

Каква е разликата, ако устройството ви каже, че трябва да завиете надясно, а пък изпитващият ви каже да завиете при първа възможност - вие почвате да гадаете какво е това първа възможност.

Изпитът трябва да бъде безкомпромисен към кандидатите - какво знаят и могат", обясни Красимир Георгиева от Асоциация за квалификация на автомобилистите в България, съобщиха още от bTV.

От ИА "Автомобилна администрация" коментираха, че новата система вече се тества от учебните центрове и ще се въведе в експлоатация след като се установи, че работи безпроблемно.