Андрей Цеков и представител на Висшата административна прокуратура към главния прокурор, предаде репортер на "Фокус“.
"Проверката е мащабна. В хода й бяха събрани ред материали. Основното, на което сме наблегнали в предложението до министъра на регионалното развитие, е, че е съставен един констативен нотариален акт. От приложенията към не намираме да е налице преодолян един дефицит на доказателство за това, че е налично правоприемство между бившото руско царско дипломатическо агентство и сегашното посолство на Руската федерация“, заявиха от прокуратурата.
Те са открили данни за това, че през 1934 година тогавашният министър на въшните работи и вероизповеданията е възложил на свой служител да предаде зданието и неговите принадлежности на тогавашния софийски метрополит.
Не са намерени и документи, че след Втората световна война СССР е изпълнил задълженията си по възстановяване на църквата в резултат на бомбардировките.
Според прокуратурата не открити и доказателства за това, че българската държава тогава е дала разрешение на СССР за собственост върху църквата.
В държавния архив са открити единствено документи (бел. от ред. - крепостен акт), които показват, че Третата българска държава е дарила единствено празно дворно място на руското императорско дипломатическо агентство. Всички останали приложения обаче не са налични.
Прокуратурата предлага да се стартира процедура по възстановяване на собствеността върху Руската църква. Това стана ясно от съвместно изявление на министъра на регионалното развитие