Производители на лавандула, рапица и други култури искат да са защитени със закон
©
Закон за етерични масла ще изсветли сектора и ще подобри качеството на продуктите, смятат от сдружение "Дестилирано в България". В момента производителите сами се договарят с дестилериите.
"Преработваме суровината и чрез добитото количество масло ние им плащаме някаква цена каквото се установи на пазара. Докато при розата ние изкупуваме розовия цвят по някаква цена и каквото произведем от него", каза за обществената телевизия Николай Ненчев - производител, сдружение "Дестилирано в България".
Въвеждането на нормативна уредба ще регламентира кои са сортовете, които трябва да бъдат отглеждани в различните райони в България, за да се получи масло с определени по БДС качества. От браншовата асоциация смятат, че е достатъчно да бъде направена национална стратегия, вместо закон.
"В тази национална стратегия вече много подробно се описват ситуацията на пазара, каквато е в момента, идентифицират се къде са площите, които са ангажираните земеделски стопани с тези площи, а именно отговарят ли те на наредба 3, регистрирани ли са или са малки градини, които никъде не са вписани", каза Гергана Андреева - изпълнителен директор на БАЕМПК.
Представители на сектора посочват, че законът за маслодайната роза и в момента дава най-точна официална информация за ситуацията на пазара. За останалите култури данните са приблизителни и поради тази причина няма информация какви количествата лавандула залежават.
"Това, ако някой може да го отговори, това е така наречения въпрос за един милион", каза още Гергана Андреева - изпълнителен директор на БАЕМПК.
"Около десетина масла се произвеждат извън розата в България, които имат потребление и просто този бранш бурно се разви", каза още Николай Ненчев - производител, сдружение "Дестилирано в България".
Тази година насажданията с лавандула у нас са с почти 50 процента по-малко. Страната ни обаче остава номер едно по изнесени количества.