Въпросът със златните резерви на България е много сериозен и на този въпрос трябва да отговори управителят на БНБ Димитър Радев. Ако няма проблем със златото, не би трябвало да има причина за това да не бъде казвано. Това каза математикът проф. Михаил Константинов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ по повод спекулациите с игрите с златните резерви.

От всичките 41 тона злато, които има Република България в момента, около 23 тона са намират в лондонското хранилище, обясни проф. Константинов, като по думите му преди няколко месеца в отговор на скандала, предизвикан от твърденията, че се спекулира със златото в Лондонската национална банка, от банката са дали мъгляво обяснение, че "имало някакви временни липси в златния запас“.

Проблеми със златния резерв в Лондон има не само България, но и Русия, САЩ и други страни, като тук се долавя някаква тенденция, отбеляза още експертът. "Неслучайно на този фон дойде и заявлението, което направи висшата американска администрация, а именно, че президентът Тръмп и Илон Мъск ще правят нещо като ревизия на златото във Форт Нокс, чието хранилище съдържа около 4 600 тона злато.

Проф. Константинов изрази мнение, че една от причините за войната в Украйна е наличието на редкоземни материали, които са от изключителна важност за съвременната промишленост. "Страхотно ми е мъчно за тези милиони хора, които загинаха в Украйна, за тези млади украински и руски мъже и за многото цивилни, които загинаха в една безумна тип колониална война за ресурсите на територията на Украйна. Как ще обяснят сега украинските ръководители за какво са водили тази война?“ попита той и добави, че вече се наблюдава разделяне на украинското обществено мнение за смисъла на войната, която всъщност е война за техните минерални ресурси.

"Ще бъде колонизирана не само на Украйна, но и на Северния полярен кръг, където има огромни северни богатства, които не се знае как ще бъдат разделени. Така че Тръмп и Путин ще имат да делят много важни неща. Вероятно неща, които струват десетки трилиони долари,“ посочи още той и добави, че парите вече нямат значение – важни са ресурсите: "Близкото бъдещето и по-далечното бъдеще на човечеството критично ще зависи от това кой с какви ресурси разполага“.