Интервюто можете да видите в youtube.com/Беновска пита-Радио К2, във facebook.com/iliana.benovska и да слушате по Радио К2 на 93.9MHz
Илиана Беновска: Професор Бучковски, имам удоволствието да Ви кажа добре дошъл в София и да споделите как ще решим отношенията си, Северна Македония и България, по повод разширяването на ЕС?
Владо Бучковски: Най-напред добре заварили. Благодаря Ви за поканата. Бяхте упорити 9-10 месеца с поканите да се видим. Ами как? С взаимно уважение, взаимно разбиране. Мисля, че новото правителство, служебният министър Стоев ще предаде на новия всичко, което направихме през последните 9 месеца. Защото ние бързаме. България може да издържи с блокирането още дълго, но ние не можем да чакаме дълго, защото политическата криза, която се случи при нас, ние платихме скъпо. Зоран Заев на 12-ти напуска длъжността председател на СДСМ. До края на годината ще започне процедура за избор на нов министър-председател. Заев снощи имаше изявление, в което каза, че би искал от 14-ти декември до средата на януари да се случат преговори зад кулисите, които правеха представители на двете министерства, правителството в България, нашия премиер Заев, нашият външен министър Буяр Османи да имат възможност да разговарят и да намерим решение.
Илиана Беновска: На български "зад кулисите“ означава нещо скришно, такъв ли е нюансът?
Владо Бучковски: За тези 9 месеца, откакто има служебно правителство в България не спряха разговорите и търсенето на решение.
Илиана Беновска: Не, въпросът ми беше дали "зад кулисите“ означава нещо скришно, някакви тайни разговори ли?
Владо Бучковски: Няма тайни разговори, разговаря се по 5 теми, шестата я прибави президента Радев, за това, че Северна Македония няма териториални претенции към България, когато използва името Северна Македония. Че Република Северна Македония няма да се меси във вътрешните работи на България. Трето, че заедно ще търсим мерки, за да победим езика на омразата и тук има повече точки. Четвърто, декларацията, която македонският парламент прие през 2006 г., да има реабилитиране на македонските граждани, които имат българско самосъзнание. И пето, което е много важно, но не най-важното – по-често да заседава съвместната ни експертна комисия за исторически и образователни въпроси.
Илиана Беновска: Избягвате ли в тези 5 точки да споменете исканията на България от няколко правителства, от правителството на Бойко Борисов още, между другото много поздрави от лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, Вашият най-усилен критик!
Владо Бучковски: Благодаря, да го поздравите и Вие! За последно се чухме, когато се роди внукът му, който той кръсти Георги – Гоце Делчев!
Илиана Беновска: Вън от шегите, избягвате ли в тези 5 точки нашите искания да се зачете историческата памет, която ни свързва и да се изясни въпросът с езика?
Владо Бучковски: В петте точки, в точката, в която говорим за езика на омразата, там се включва това, което се случи през изминалата година, от българска страна бяха отправени няколко вербални ноти за това, че паметници, които свидетелстват за общото ни минало, бяха осквернени или разрушени. Ние не бягаме от въпроса за общата ни история и според мен това е мостът, по който трябва да вървим към общото ни бъдеще. Това е записано в договора за добросъседство. Затова имаме и обща комисия, която според мен трябваше много по-активно да търси личностите и събитията, които ни обединяват. Беше договорено да се хармонизират учебниците по история, география и литература в основното и средното образование. Аз смятам, че сме на път, по който няма връщане назад. Може да изглежда, че 8-9 месеца тъпчем на едно място, но сега дойде моментът да тръгнем напред, да го намерим решението, да намерим решенията на всички въпроси. Мисля, че е много важно, защото нашият двустранен въпрос стана регионален. Ние, като съюзници в НАТО, блокадата на Македония блокира и Албания. В Западните Балкани все още е много турбулентно.
Илиана Беновска: И въпросът за Косово!
Владо Бучковски: Въпросът за Косово и Сърбия е следващият, който трябва да намери решение. Нашите приятели, които искат да видят Западните Балкани по-силни, очакваха, че ние бързо ще намерим решение, защото подписахме договора с искрени намерения да градим приятелство, съработа и че бъдещите поколения ще учат по учебници, където общата ни история се уважава.
Илиана Беновска: Между другото и нещо шеговито, но то съдържа и контекст на сериозен въпрос, през лятото имах малко работа в Скопие и ми направи впечатление, че в Македония са сигнализирани и направени два пътя – единият към Атина, широк и голям и втори към Белград, широк и голям. На излизане от Скопие има само една табела, на която пише София и оттам нататък няма пукнат знак. Пътчето, което води до България, е несравнимо скромно, в сравнение с магистралите, които сте изградили към Гърция и Сърбия. Това се набива в съзнанието на българите, че не държите на комуникацията.
Владо Бучковски: Съгласен съм, че най-големият проблем в нашите отношения е недостигът на комуникация и връзки. И смятам, че е абсурдно днес, в 2021 г., от Скопие до София да се пътува 4 часа, да може да се дойде само с автомобил. Няма железопътна линия, да не говорим за въздушните линии. Слушам и вашият вероятно бъдещ министър-председател Кирил Петков да казва, че е странно в 21-ви век, ако искаш да летиш със самолет от София до Скопие да минаваш през Виена.
Илиана Беновска: Но да направя и една забележка, бившият министър-председател Борисов инвестира в пътя за Македония, но вашият ремонт, който това лято видях, на пътя към България, нито разширява, нито усъвършенства.
Владо Бучковски: Това, че експресно правим пътя от Ранковце до Крива Паланка, не го виждате, защото е от другата страна. С АМ "Струма“ много се съкрати пътя, остава от Дупница до Кюстендил. Но има и сериозна обща работа между председателя на нашия железници и началника на българските железници Папукчийски, бяха направени няколко срещи. Градим железопътната линия между Македония и България. Първата част от Куманово до Крива Паланка ще бъде готов след три години и ще струва 200 милиона евро. Втората част, която вероятно ще е най-тежката в Европа, ще започне да се строи 2023 г., тя е 24 километра с 50 моста и 30 тунела, като последният тунел трябва да свърже Македония и България. Този проект се подпомага и от фонда за Западните Балкани. Чакаме го много и дай Боже след 6 години да можем да стигнем от София до Скопие с влак. Но остава и друга дилема, във века на дигитализацията една минута разговор ще ни излезе много скъпо, а с другите страни от ЕС вероятно говорите за 1 евро на час. А с Македония една минута струва колкото един част със страна от ЕС. Това е проблем и затова се надявам по-бързо да сформираме работните групи. Младите хора искат повече да има приятелство, знаете, че за младите македонци България е топ дестинация за ски. Затова вярвам, че идва време, в което ще научим, че всичко, което ни се случи за тези 3 години и половина, аз казвам, че само първите 6 месеца бяха "меденият месец“ в отношенията между Македония и България, когато сключихме договора за добросъседство.
Илиана Беновска: Много Ви върви в убеждаването. Вашият опит като министър-председател и два мандата министър на отбраната явно си казва силната дума.
Владо Бучковски: Повече като професор.
Илиана Беновска: Да, като професор също, но сега ми направи впечатление, че на 1-ви декември, ден преди рождения Ви ден, Ви подновиха мандата. Това каква перспектива поставя пред Вас? Казахте политическа криза, тя е видна, повсеместна криза в Западните Балкани, в това число и в България виждате, да не би да се готвите лично Вие да се върнете в политиката, като партиец, като кандидат за министър-председател?
Владо Бучковски: Мисля, че се знае кой ще бъде следващият министър-председател на Македония, на 12-ти новият председател на СДСМ ще бъде и следващият министър-председател. Но мисля, че Зоран Заев е длъжен да затвори въпросите до края на своя мандат, той има най-много опит от времето, когато разговаряше с Борисов.
Илиана Беновска: Но Зоран Заев много нагнети обстановката при излизането на Борисов от властта и след това, поне такова е българското впечатление.
Владо Бучковски: Аз не споделям вашето мнение. Но ако по-често говорим, ако бъдем по-прозрачни, ще бъде по-лесно да намерим решенията. Преди няколко дни Кирил Петков даде интервю за "Дарик“ и каза, че работните групи трябва да работят както работят групите за създаване на коалиционно споразумение при вас. В Македония коалиционните партньори не говорят така публично. Може би е дошло време да бъдем по-отворени към публичността и по този начин да изграждаме доверие.
Илиана Беновска: Поздравявам Ви, че следи толкова обстойно българските медии, днес вероятно сте забелязал, че Кирил Петков, днес е първият ден от консултациите за съставяне на правителство, той не отговори на президента Радев каква ще бъде позицията на следващия кабинет за Северна Македония. Отмина го дипломатично.
Владо Бучковски: Не мога да отмина въпроса, защото беше публичен, аз проследих дебата за външната политика, знам заключенията, че ще се уважава рамковата позиция, която има парламентът, но с конструктивно надграждане. Затова в Македония с надежда се гледаше на това, че ще има по-различен подход. Мисля, че методологията е много важна. Много близо сме до решение, но на моменти изглежда, че сме много далеч. Затова смятам, че трябва и президентът Радев, който миналата седмица разговаря по телефона с нашия премиер Заев, разговаря и с президента Макрон, и с канцлера Меркел в Словения преди 6 седмици, където говориха за конкретните неща, които трябва да се случат.
Илиана Беновска: Да, но изглежда, че Западна Европа оказва натиск върху България в полза на Северна Македония. Ние можем дълго да говорим за мотивите, но това е впечатлението.
Владо Бучковски: Има натиск бързо да намерим решение, а не България да "пусне“ Македония. Македония има конкретни неща, които заедно трябва да направим.
Илиана Беновска: Вие много добре знаете, че стремежът на Европа е да спре руската инвазия, защото знаете, че съседната ви Сърбия е доста проруска държава. А с приемането на Македония в ЕС Сърбия ще бъде обградена.
Владо Бучковски: Вие знаете, че нашият проблем, с това и започнах, създаде регионален проблем, стратегически проблем. Днес представителят на САЩ Ескобар беше в Македония. Той каза, че американската администрация говори с европейските съюзници по-бързо да се намери решение. Решението е тук пред нас, но трябва да имаме предвид и това, което Вие казвате. Ако остане статуквото, ако остане българската блокада, тогава се увеличава влиянието на Русия, както и се улесняват китайските инвестиции. Положението е такова. Ние казваме, че членството ни в ЕС няма алтернатива и това го твърдят всички политически партии, но спада подкрепата за ЕС, защото средностатистическият македонския гражданин е ядосан на ЕС, защото Македония плати много висока цена, за да стане член на НАТО и да започне преговори за членство в ЕС. Ние сменихме името си, направихме доста отстъпки и сега това, което се случва, може да създаде допълнителни проблеми. Обстановката в Западните Балкани е турбулентна, в Сърбия виждате, че има протести, блокират се пътища. През април ще има парламентарни и президентски избори в Сърбия, ако към това прибавим и нестабилното правителство в Черна гора, искането за оставка, ако видим какво се случва в Босна и Херцеговина. Там има сериозни проблеми.
Илиана Беновска: Вие правилно затворихте кръга и прибавихте САЩ и Китай. Другото подозрение, което витае в България, че новото правителство под егидата, под ръководството на Кирил Петков и вашето ново правителство се зачеват и формират под крилото на Америка. Именно затова Македония ще се старае, Зоран Заев е много амбициозен, няма да отречете, да инвестира докрай в благоволението на САЩ.
Владо Бучковски: Ние не крием, че САЩ ни е стратегически партньор, съюзници сме в НАТО. Македония преодоля всички кризи с помощна на САЩ и те имат заслуга за нашата стабилност. Ние търсим по-голяма подкрепа и от партньорите от Брюксел. Не става въпрос за натиск, както казвате Вие, тези работи ще ги завършим ние самите, директните разговори между София и Скопие са рецептата за успех.
Илиана Беновска: Ще Ви разочаровам, всъщност няма нужда, Вие го знаете този факт, виждате, че ние, бидейки член на НАТО, и по причина, че сме в партньорски отношения със САЩ и по други причини купихме самолети Ф-16, които са на чертеж. Да не би и вие да купите нещо на чертеж от САЩ? Това е метафора във въпроса ми.
Владо Бучковски: Ние няма да купуваме самолети. Македония е малка, затова самолетите от българската авиация очакваме да бъдат част от договора.
Илиана Беновска: Това обеща и министър-председателят Борисов.
Владо Бучковски: Така и ще бъде. Нашето желание е македонското небе да бъде под обща защита на българската армия и нашата поддръжка. Ние искаме да имаме искрен диалог и да намерим решението.
Илиана Беновска: Колко е искрен диалогът, проф. Бучковски, когато, внимавайте какво ще Ви питам, изтече информация от македонски източници, че новият външен министър в правителството на Кирил Петков ще се казва Даниел Лорер. Това в България все още не е решено и не е оповестено. Къде се реди българският кабинет, в САЩ? Оттам вие научавате, че новият ни външен министър ще бъде човек, с който можете да се договорите?
Владо Бучковски: Това беше фалшива новина. Беше цитирано изявление на Кирил Петков, дадено за Euroactiv, Вие трябва да разберете, че и в София, и в Скопие има структури, които не искат да успее нашият договор за добросъседство. Фалшивите новини ...
Илиана Беновска: Идват по-бързо от истинските.
Владо Бучковски: Това е част от пропагандата. Аз и в началото на разговора казах, че нямаме намерение да се месим във вътрешните работи на България, нямаме симпатии към някой определен човек. Всеки, който ще бъде министър в новото ви правителство, е добре дошъл да разговаряме и да търсим решение. Ние нямаме фаворити. Фаворитите ще си ги каже мандатоносителят, вашият парламент ще си ги гласува. Ние сме готови да продължим оттам, докъдето сме стигнали.
Илиана Беновска: В предаването "Беновска пита“, в нашия ютюб канал, двете медии, имаме обичая напоследък да връчваме на нашите политици българската Конституция. Аз съм сигурна, че Вие я познавате, но Ви я връчвам символично, за да може да сте главен преговарящ, зачитайки основният ни закон!
Владо Бучковски: Благодаря Ви! С удоволствие ще препрочета части от нея. Когато говоря за Търновската конституция аз винаги казвам колко са били либерални и напредничави творците на Търновската конституция. Специално отбелязвам частта за задължителното основно образование. Много наши предци и на територията на днешна Северна Македония през църковните училища са се ограмотили и са знаели да четат във време, когато Османската империя си е заминавала, а нови нации и държави се зараждат на територията на Балканите. Радвам се, че в Конституцията на Република България е гарантирано правото на самоопределение, право, което важи и за онези български граждани, които се чувстват македонци. При последното преброяване бяха около 2 000. Конституцията на Република България ще бъде гарант за техните права.
Илиана Беновска: И другият подарък, който подаряваме на нашите политици, това е здрава, българска, червена ябълка, подаряваме не само на политиците, но и на хората, от които зависят решенията за нашия живот. Заповядайте!
Владо Бучковски: Да сте живи и здрави!
Илиана Беновска: Подарявам Ви я за това, че Вие имате огромен опит и сериозна кариера като професор, и като политик, споменахме министър-председател, два пъти министър на отбраната. Така че Ви гласуваме доверие!
Владо Бучковски: Да сте живи и здрави! Ще оправдаем доверието! Надявам се, че с взаимно доверие ще вървим заедно напред към ЕС, както сме и съюзници в НАТО. Да сте живи и здрави!
Илиана Беновска: Вашата здрава, българска червена ябълка е хубаво да я наблюдаваме, за да не се променя като портрета на Дориан Грей, нали знаете тази история. Надявам се, че ще бъдете искре в преговорите!
Владо Бучковски: Искрено, само така заедно можем да намерим решенията!