Каква е ролята на Иран в конфликта с Израел? Какъв е обликът на сегашната ислямска република и какво определя управлението на държавата? Каква е връзката на САЩ с двете страни и кога отношенията им се обострят? Темата коментира арабистът професор Владимир Чуков в студиото NOVA NEWS.

По думите на проф. Чуков днешен Иран е много интересна държава. "Когато нашият президент беше в Ню Йорк се срещна с новия президент, който дори го покани на посещение в Иран. Те са много специфична, теократична държава, част от многоликия арабски свят", каза още той. Според него Иран е управляван от теорията на абсолютното попечителство на юриста богослов, създадена от Хомейни. Това го превръща в "коктейл от религия, политика и военна мощ". 

"Иранците като общество имат много силен поглед към Запада. Те са индоевропейци. В същото време управляващите, духовниците са антиамерикански настроени", поясни арабистът. На въпроса защо СССР и сегашна Русия имат симпатии към режима в Иран отговорът според Чуков е "пролетарска солидарност". "Шиитите са малцинство в ислямския свят, а СССР винаги е с отрудените, с онеправданите", добави той.

"По времето на шаха Израел и Иран бяха първи приятели. Беше изграден нефтопровод, който тече в двете посоки. Но просто защото се сменява естеството на държавата, отношенията им се развалят", смята професорът.

Той разказа, че в САЩ има християнски националисти или евангелисти, които са убедени, че трябва да пазят евреите. "Тръмп се самосвали през 2018 година с лошото си отношение с ислямската република. Той представялва евангелистите", допълни Чуков. "Трябва да разберем начина на мислене на религиозно устроените хора, но ние в Европа сме секуларно устроени", заяви той.