Атентатът в църквата "Света Неделя“ е най-кървавият в историята на ХХ век в света. Това е събитие, което трайно бележи политическия живот в годините след 1925 и оставя отворени рани в българското общество. Това каза общинският съветник проф. Вили Лилков в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

По повод 100-годишнината от кървавия атентат в храма "Света Неделя“ в София от утре започва двудневна научна конференция под надслов "Тероризъм, насилие и политика в България между двете световни войни. Сто години от атентата в църквата "Света Неделя“. Организатори на конференцията са Историческият факултет на Софийския университет, Столична библиотека, Нов български университет и Държавна агенция "Архиви“. В конференцията участие ще вземат знакови български историци, сред които проф. Милко Палангурски, проф. Даниел Вачков, проф. Момчил Методиев, разказа проф. Лилков.

При атентата загиват около 150 човека, а около 500 души са ранени. "При този атентат са избити повече висши български офицери, генерали, полковници, подполковници, майори, отколкото България е изгубила във всичките три войни“, посочи проф. Лилков.  

Атентатът е свързан с историята на Българската комунистическа партия след 1919 г., когато тя се болшевизира и превръща в секция на Комунистическия интернационал и на Болшевишката партия в Русия. "Поведението на БКП след това определя много от случващото се в България и след 1944 г. В известен смисъл играчите са същите. Някои от тях след 9 септември заемат ключови позиции в българската политика“, обясни Вили Лилков.

Акцент в конференцията ще бъде и терорът и насилието в българската политика между двете световни войни.

"Ако се направи паралел в практиките на болшевиките в Съветска Русия и случващото се след 9 септември в България, ще се види, че методите, по които работи тоталитарната държава в СССР и в България, са едни и същи. Само мащабите са различни. Това, което се е случвало в българските концлагери, не се различава почти по нищо от това, което се е случвало в съветските. Политическите процеси, които се извършват в България, се извършват по абсолютно същите методики на обвиненията. Защитата на подсъдимите много често съдейства на прокуратурата. Произнасят се безумни присъди, хвърлят се невероятни обвинения. Цялото общество е поставено под тотален контрол и шпионаж. Доносничеството се превръща в занимание на хиляди хора, с доноси са съсипани съдбите на хиляди. Много от хората са изселени, репресирани, отнето им е имуществото“, припомни проф. Лилков.