"Златната игла" бе създадена, за да открои и стимулира най-успелите и талантливите в изкуството и индустрията мода. Това каза председателят на Академията за мода проф. Любомир Стойков в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

Първото връчване на "Златната игла“ е през 1994 г. Това по думите му е паметно събитие не само в историята на Академията за мода, но и за културния и артистичен живот на България. "Това влияние беше много голямо, огромно, тъй като след разпада на държавната система в леката промишленост повечето от най-талантливите ни дизайнери бяха оставени на произвола на съдбата и Академията за мода и "Златната игла“ им вдъхнаха нов живот. Благодарение на тези награди те осмислиха всичко, което бяха правили до този момент, и бъдещето пред тях вече беше много по-ясно“, разказа проф. Стойков.

"Златната игла“ продължава да отличава най-достойните в областта на модата вече 30 години. "За да получи "Златна игла“ един дизайнер, модна къща, фотограф, гримьор или бижутер, трябва да отговаря на няколко критерия: талантливост, оригиналност, високо качество, иновативност, социална ангажираност и не на последно място – устойчивост и етичност, публичност и уважение към медиите“, изброи проф. Стойков.

На тазгодишното юбилейно издание на "Златната игла“ за първи път ще бъдат връчени награди в няколко нови категории – за чуждестранен дизайнер, за прет-а-порте, за моден бранд на годината. "Стремим се всячески да окуражаваме и дизайнерите, които се посвещават на детската мода и детски текстил“, допълни председателят на Академията за мода.

По време на гала вечерта ще бъдат представени специални аутфити на досегашни носители на "Златна игла“, сред които Аксел Харди, Поля Кинова, д-р Росица Рангелова, Стоян Радичев, Светослав Колчагов. Редом с тях най-новите си колекции ще презентират Албена Иванова-Деянова, Ивет Апостолова, Лариса Нинова, Лиляна Петрова-Лулу, Милена Петрова, изброи проф. Стойков.

Академията за мода от години отличава със "Златна игла“ и успели зад граница български творци, като Невена, Светослав Колчагов, Иван Донев, допълни той.

Според проф. Любомир Стойков най-големите предизвикателства пред световната модна индустрия днес са свързани с глобалните климатични промени. "Тук не трябва да загърбваме и войните, които се водят вече няколко години, както и необходимостта от цялостно преразглеждане на ресурсите на планетата. Предизвикателствата, свързани с екологичните угрози, биха могли да бъдат решени чрез по-широко навлизане на устойчива и етична мода в дизайна и най-вече в бизнеса и модната индустрия, тъй като кръговата икономика е най-силният лост за адаптирането на модната индустрия към предизвикателствата на времето“, каза още проф. Стойков.