България е една от малкото страни в ЕС, която не е либерализирала железопътния си пътнически транспорт и решението за предстоящото разделяне на БДЖ на три лота е една добра първа стъпка в реформирането на пътническия железопътен транспорт у нас. Това коментира в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова председателят на Клъстер "Зелен Транспорт" проф. д-р Симеон Ананиев.

Държавните железници са най-големият начин за преразпределение на обществени средства и неглижирането и нереформирането е изгодно за тези, които се страхуват да не изгубят много лостове за преразпределение и за усвояване на средства, смята експертът, като даде пример с това, че жп инфраструктурата у нас е в ужасно състояние, БДЖ е в ужасно състояние, но парите за тях са усвоени.

"Това е един от т.нар. бастиони, които властимащите и разпределящи средствата искат да запазят и го дават като социална политика – всички искат да дадат за хората, ама откъде ще дойдат парите и кой ще ги направи…? В момента в железниците се получават милиони в България за изминати влак/км, и най-печеливши за БДЖ са линиите, в които има един вагон и един локомотив, защото получава субсидия на влак/км и това се брои влак.“

Решението за подобряване на пътническия железопътен транспорт в България според проф. д-р Симеон Ананиев е в това да се допуснат повече участници в пътническите железопътни превози по подобие направеното в товарни превози, като създаването на вътрешна конкуренция ще даде възможност за развитието на пазара в добра посока. Разделянето на железопътния пътнически транспорт на три лота, предложено от Министерство на транспорта, е въпрос на експертна оценка и стъпка в правилната посока, като според него е добре да се създаде и обществен съвет, в който да участват всички заинтересовани страни, да изразят своите становища и да се премине към следващата стъпка – взимането на добре обосновано решение за развитието на железопътния пътнически транспорт у нас.  

Друга възможност е отдаването на концесия на жп линиите, посочи още той: "Ако направим концесия на жп линията, има възможност за участие в Програмата за свързване на европейските столици, т.е. високоскоростният влак, който вече по проект е стигнал до Букурещ и трябва да мине и през София. И по-добре е това да стане по-рано, по-експресно и най-вече да бъде насочено към хората.“