Проф. Сергей Игнатов: Трябва в световни университети да се изграждат катедри по българистика, а това става с активна българска позиция и финансиране
©
Проф. Сергей Игнатов отбеляза, че ние имаме изключително велика история, която надхвърля пределите на тази българска държава, която сме изучавали, но трябват грижа и финансиране. Той подчерта, че трябва финансиране специално за Института по български език, за Кирило-Методиевския, както и Центъра по тракология да се върне отново като институт. "Това са изключително важни структури не само научни, но и в политически план. Свързани са с изграждането на духовото тяло на България“, поясни той.
"В Литва, цялата документация на Великото литовско княжество не е на литовски език понеже и Беларус е влизала в рамките на това княжество, и те казват, че е на беларуски. Но ако отворите документите, ще видите, че те са на старобългарски. Естествено е минала някаква редакция, но основата е този език, който сега наричаме църковнославянски, но това е старобългарският език“, обясни ректорът на Европейския университет за хуманитарни науки във Вилнюс.
И поясни, че това е дейността на нашите предшественици. "Ние сега в съвременни условия трябва да правим същото. Това означава в световни университети да се изграждат катедри по българистика, а това става с активна българска позиция и финансиране. Не бива да очакваме, че някой там в САЩ да го направи, трябва официална, национална държавна политика в тази област“, убеден е проф. Сергей Игнатов.
Според него трябва да гледаме на всяко нещо като на продължителен процес. "Вече един път сме го направили и сме променили съдбата на много народи, не само на нашия. Но и другото, което е важно – дипломатическите служби и държавата да отделят внимание на подготовка на кадри, финансиране и на създаване на мрежа от българистични мрежи по целия свят, за да може делото на учениците на светите братя да продължава. Това е нашата мисия – да разпространяваме словото.