Времето, което в момента политическите партии използват за срещи и преговори, е именно, за да се променят нагласите, да се предизвика и стимулира някаква промяна на нагласите както на избирателите, така и на самите политици. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ председателят на Българската асоциация за политически науки проф. Румяна Коларова.

Един от неприятните моменти от изборите беше нарушаването на Изборния закон и поставянето под съмнение легитимността на изборите и легитимността на новосъздадения парламента. "Решенията по жалбите към Касационния съд ще засилят легитимността, защото въпросът е да се санкционират там, където има, и да не се поставя под въпрос цялостния резултат. Цялостното касиране на изборите би било не само позорно, това би било провал за българската демокрация.“

Една от най-съществените промени на последните избори е разпадът на ДПС и изборната победа на една от фракциите му – "Ново начало“, както и последвалите опити за абстрахиране на политиците от него. Според проф. Коларова остракирането на Делян Пеевски и тезата на ГЕРБ, че и двете ДПС-та са неприемливи партньори в някаква степен означава, че политиците искат да намалят хаоса, да намалят същественото разместване на политическите пластове в парламента, за да улеснят и без това трудния процес за договаряне на коалиция. "За мен да се прави диференциация между тези две ДПС-те означава да се внася допълнителен хаос в и без това фрагментирания и подреден по нов начин парламент,“ каза тя и добави, че и двете фракции – на Пеевски и на Ахмед Доган, трябва да бъдат изолирани.

Третото затруднение, с което трябва да се справят партиите, вече е сключването на самата коалиция, чиято легитимация ще дойде не от договарянето, не от постигането на някакво съгласие за формиране на правителство, а трябва да дойде от реални ефективни политически действия, които да имат резултат. "Най-големият парадокс е, че под лозунга промяна през тези три години ние имаме точно запазване на статуквото. Това е големият проблем. И двата редовни кабинети катастрофираха точно в опита си да проведат някаква ефективна политика.“

"Точно поради тези затруднения в рамките на парламента е необходимо време, за да свикнат и политиците, и най-вече и хората,“ заключи проф. Румяна Коларова.