Проф. Румен Гечев, БСП: Най-важната задача е да се смени моделът и България да тръгне по нов европейски път
© БСП - София
"Като гражданин адмирирам, че основната задача на правителството е нулева корупция. За България това е въпрос на живот и смърт, защото са достигнати нечувани нива на корупция. Корупция има навсякъде, но такъв пладнешки безсрамен грабеж няма никъде. Затова в България първото и най-важното нещо, което трябва да се направи е да се разчисти теренът от корупцията“, каза още проф. Гечев.
Според него успехът на новото правителство зависи от това как четирите партии ще се сработят в парламента и в правителството. "Когато има национална цел, когато нашите играчи са обединени, те имат шанс за успехи. И обратно, ако се продължи с раздорите или ако се поддаде коалицията на външен натиск и всяване на изкуствено различие, тогава ще има и проблеми“, коментира проф. Гечев.
По думите на социалиста оттук нататък трябва да се престане с деленето на правителство на наши и ваши, защото това ще бъде българско правителство и всички български граждани, независимо от техните политически предпочитания, трябва да се радваме, ако нещата вървят добре.
Народният представител от левицата посочи, че в коалиционния текст е записано, че България запазва ядрената си енергетика и предстои външна оценка къде ядрените мощности да бъдат построени – дали да се завърши "Белене“ или да се разшири площадката на "Козлодуй“.
"Ние ще продължим да настояваме и сме сигурни, че този международен одит ще потвърди правилността на нашето решение. ЕС потвърди, че ядрената енергетика и природният газ влизат в Зелената сделка – нещо, което БСП защитава от над 10 години. Така че имаме всички шансове и ще направим всичко възможно да довършим проекта "Белене“, каза още той.
Проф. Румен Гечев изтъкна, че коалицията се е съгласила с БСП минималната работна заплата да стартира от 700 лв. и да продължава да расте през следващите години, а в областта на образованието - да има един или два учебника и да се направи пълен преглед на съдържанието им.
"БСП има много ясна позиция по еврото и сме много доволни, че в споразумението остана това, за което настоявахме – една година преди датата на влизане на България в Еврозоната БНБ и Министерството на финансите да представят конкретен и задълбочен икономически анализ какви ще бъдат ефектите върху отделните сектори на икономиката, върху износа и вноса, върху доходите и спестяванията на хората. България ще се присъедини към Еврозоната само ако преминаването към еврото стане действащия фиксиран курс – да няма промяна в смяната на лева към еврото и да няма опасност за спестяванията на гражданите“, коментира темата с еврото проф. Румен Гечев.