Не от вчера България изпълнява абсолютно всички формални критерии за влизане в пълноправния Шенген. Големият проблем е, че ситуацията се изплъзва от наш контрол, поради тренда политическа нестабилност, който  се наблюдава в последните години. Липсата на легитимен, устойчив и представителен в международното дипломатическо пространство орган на властта, води до това ние да не можем да контролираме ситуацията и да разговаряме като равни с другите. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" преподавателят по публични комуникации в НБУ проф. Росен Стоянов.

По думите му България попада под тежненията и вътрешно-политическите акции на нашите пратньори в ЕС: "Тоест, те са водещите и техните мотиви определят това, дали ние ще влезем или не. Тяхното тълкувание изглежда водещо, а не нашите доказателства. Шенген и Еврозоната са особено важни за търговията, за придвижването, за туризма, за стокооборота и икономиката ни, но не бих казал, че те са някакъв вид исторически епохални. Те би трябвало да са в сферата на административното, дипломатическото пространство, а не толкова да служат за някакво лепило или спойка за бъдещо коалиционно управление", обясни Росен Стоянов.

“Сигурно е, че дипломацията предполага непубличност на всички условия, обстоятелства и договорки, това са причините за предпазливият оптимизъм на Австрия. Но все пак, когато някой изкаже  подобно мнение и твърдение, би трябвало да даде и аргумент какво точно не достига, какво точно се иска още от нас. За да разбере и българският народ какво още ще трябва да направим, защото другото остава в общите приказки и се нажежава обстановка на неприязън, конкретизирана от дадена политическа върхушка в конкретната държава. Защото това е мнението на конюнктурно управляващите в момента във Виена", каза още проф. Росен Стоянов  

Според него причината страната ни да бъде блокирана е геополитическа: "Именно тази нестабилност на управлението и невъзможност да се прогнозира устойчиво управление от страна на европейските ни партньори и стратегическото място, което България заема и като кръстопът, и външна граница, но и една от най-близките държави до фронтовата линия в Украйна, дават възможност за ширеща се хибридна война, за всякакви сблъсъци на Изтока и на Запада, и то на наша територия.  Ние попадаме в една шахматна игра, и не сме нещо повече от пешка засега. Особено важно е да се установи редовно правителство в България, за да може да се реагира остро, директно, на някакви формални несъгласия. И да е ясно дали икономиката е проблемът и това, което ние можем да правим в тази посока, политиката или геополитиката", изтъкна проф. Росен Стоянов.

“За Европа е особено важно максимално бързо да присъедини всички членове на ЕС към Еврозоната. Европа определи ситуацията в икономически план като особено критична, с оглед на непрестанният ръст в Китай и САЩ, и липсата на лидерство във високите технологии, и в икономически план на европейска територия.  Европа има много повече нужда от нас, отколкото ние от нея, с оглед на претенцията Еврозона. Финансовата и икономическата стабилност на България са свързани с едно разумно, прагматично и прогнозируемо управление в сферата на финансите. Трябва ни един умерено-консервативен финансов министър, който да има пълната подкрепа и картбланш на един редовен кабинет", заключи проф. Росен Стоянов.